Fransa’nın önde gelen eğitim ve takviye ders derneklerinden ZupdeCo ev ödevlerinin kaldırılması için çalışıyor. ZupdeCo’ya göre tüm anne-babalar çocuklarına ev ödevlerinde yardımcı olmak konusunda aynı imkanlara sahip değil.

ZupdeCo derneğine göre özellikle ortaokul öğrencilerinin çok fazla ev ödevleri var. Dernek, öğrencilerin okulda bulundukları zaman diliminde ödevlerini yapmalarından yana. Bunun en büyük sebebi ise aileler arasında eşitsizliğin önüne geçmek. Bu konuda dernek bir bildiri yayınladı.

Derneğin internet sitesinde « Ev ödevlerinin, çocuklarına yardım konusunda imkanları olmayan aileleri gözetmediği » vurgusu yapıldı. Derneğin araştırmasına göre ailelerin yarısından çoğu çocuklarının ödevleriyle 15 dakikadan az ilgileniyor. Bu da aileler arasında gerçek bir eşitsizlik yaratıyor.

Ödevleri okulda geçen zaman içinde yapmak ise, herkese eşit şans sağlıyor. Europe 1 radyo programına katılan dernek başkanı François Benthanane, « Çocuklar eve girdiklerinde anne-babalarıyla gündelik hayata dair ve aileye ait şeyler paylaşıyorlar. Hiç bir anne-baba kendilerine karışık gelen denklem ve teorilerle uğraşmak istemiyor, hele de bu konuda bilgileri yoksa » diye konuştu.

Derneğin yine dört yıl boyunca ortaokullarda yaptığı araştırmaya göre, ailelerin % 70’i aynı fikirde.

 

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published.