Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Yurtdışındaki Türklerin 27 Mart ile 09 Nisan 2017 tarihleri arasında oy vereceklerini duyurdu.

YSK Başkanı Sadi Güven anayasa değişikliği referandumunun 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılması kararının alındığını açıkladı. Seçim takvimini de duyuran YSK Başkanı, referanduma ilişkin seçmenlerin bilmesi gereken her detayı tek tek açıkladı.

57 ülkede 2 milyon 929 bin  seçmen

Yurt dışı kütüğünde kayıtlı 2 milyon 929 bin 389 seçmen bulunduğunu dile getiren Güven, bu seçmenlerin de 57 ülke, 119 temsilcilik ve 32 sınır kapısında kurulacak sandıklarda oy kullanabileceklerini ifade etti. Güven, birkaç ülke ve temsilcilikte değişiklik olabileceğini dile getirdi.

Yurt dışı ve gümrük kapılarında oy verme tarihleri:

Yurt dışındaki temsilciliklerde kurulan sandıklarda 27 Mart – 09 Nisan 2017 tarihleri arasında oy verilebileceğini açıklayan Güven, gümrük kapılarındaki sandıklarda ise 27 Mart-16 Nisan 2017 tarihleri arasında oy verme işleminin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Beyaz pusula ‘Evet’, Kahverengi pusula ‘Hayır’

Halk oylamasında beyaz renk üzerine “Evet”, kahverengi üzerinde “Hayır” ibarelerinin bulunduğu iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulasının kullanılacağını bildiren Sadi Güven, “Seçmenler tercih mührünü kullanarak oy verme işlemini gerçekleştirecektir” dedi.

Yurt dışındaki seçmenler bilgilerine nasıl ulaşacak?

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığı, bağlı bulunduğu dış temsilcilik bilgisi, askı döneminde bilgilerinde yanlışlık bulunması halinde yapılması gereken iş adımlarıyla ilgili açıklamalar; seçim dönemi içinde sandık kurulacak dış temsilcilikler ve adres bilgileriyle, gümrük kapılarıyla ilgili bilgiler; yurt dışında oy verme tarihi aralıklarıyla seçim günü oy vermeyle ilgili bilgilere de YSK’nın  (https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/) adresinden ya da e-devlet kapısından ulaşabilecekleri bildirildi.

Leave a comment

Your email address will not be published.