Yurtdışı Türklerin cep telefonu kayıt süresi 60 günden 120 güne çıkarıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘Gurbet Vaatleri’nden biri olan cep telefonları için verdiği söz hayata geçirildi. Fakat daha önce 60 gün sonra  kapanan telefonların yeni düzenleme ile 120 gün sonra kapanacak olması cep telefonu kayıt işlemlerinin kalkmasını bekleyen yurtdışı Türklerde hayal kırıklığına neden oldu. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘Gurbet Vaatleri’nden biri olan yurtdışında yaşayanların cep telefonları için verdiği söz gerçekleşti. Seçim öncesi Almanya’nın Düsseldorf şehrinde yurtdışında yaşayan Türklere çeşitli müjdeler veren Davutoğlu’nun yürülüğe giren yeni cep telefonu yönetmeliği yurtdışında yaşayan gurbetcilerin  beklentisini tam olarak karşılamadığı belirtiliyor.

Yurtdışında yaşayan Türklere ‘Müjde’ olarak duyurulana yeni düzenleme göre artık gurbetçiler Türkiye’de kullanmak üzere yanlarında götürdükleri cep telefonlarını 60 gün yerine 120 gün kayıt yaptırmadan kullanabilecek.  Daha önce 60 gün içerinde kapatılan cep telefonları yeni düzenleme ile 120 sonra kapatılacak.

Yanlarında götürdükleri telefonları süresiz kullanmayı bekleyen ve kayıt işlemlerinşin kaldırılmasını isteyen yurtdışında yaşayan Türkler, yeni düzenlemenin kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını ifade ediyor.

Davutoğlu’nun seçim vaadleri üzerine harekete geçen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” üzerinde değişikliğe gitti ve yeni düzenleme seçimlerden kısa bir süre önce Resmi Gazete’de yayınlanarak yürülüğe girdi.

Gurbetcinin telefonu artık 120 gün sonra kapatılacak

Yönetmelikte yapılan değişikliğin ardından Türkiye’de cep telefonlarının kayıt altına alındığı Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’nde (MCKS) gerekli değişikliklerin yapıldığı ifade ediliyor. Resmi gazetede genel seçimden önce yayınlanan ve seçimlerin hemen ardından hayata geçirilen düzenlemeyle birlikte, Türkiye’ye giden Avupalı Türkler cep telefonlarını kayıt altına almak zorunda kalmadan 60 gün yerine 120 gün süreyle kullanabilecek.

Yurtdışında yaşayan Türkler ülkeye geldikleri zaman cep telefonları MCKS sistemi tarafından otomatik olarak 60 gün sonra görüşmeye kapatılıyordu. Bu süreye daha önce aynı telefonla yapılan girişlerdeki kullanım süreside ekleniyordu.  BTK’nın yaptığı yeni düzenlemenin ardından, Avrupalı Türkler artık Türkiye’ye gittikleri zaman cep telefonlarını 60 yerine 120 gün süreyle kullanabilecekleri fakat daha önceki yıllarda aynı telefonla yapılmış girişlerdeki sürenin de bu 120 günlük süre içerisinde değerlendirileceğine dikkat çekiliyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.