Milletvekili seçimleri için yurtdışından gelecek oylara kilitlenen siyasi partiler gurbetçilere özel vaatlerine hız veriyor. Dövizli askerliğin 1000 Euro’ya düşürülmesi, pasaport ücretlerinde indirime gidilmesi ve emeklilerin haklarına yönelik bir çok vaat havada uçuşuyor. Avrupa’nın birçok şehrinde seçim çalışmalarına katılan ve salonları dolduran yurtdışı Türkler, seçimlerin ardından verilen bu gurbet vaatlerinin ne ölçüde hayata geçirileceğini merak ediyor.

Yaklaşan milletvekili seçimleri için siyasi partiler seçim vaatlerini açıklanmaya devam ediyor. Yurtdışında yaşayan Türklerin oylarını almayı hedefleyen siyasiler gurbetçiler için özel vaatlerde bulunmaya başladı. Yurtdışı oyların peşine düşen iktidar partisi ise ‘Gurbet vaatleri’ne hız vermiş durumda. Son olarak, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (Ak Parti) dövizli askerliğin 10 bin Euro’ya düşüleceğini vaadetmesi büyük yankı uyandırdı. Geçmiş dönemlerde dövizli askerlik bedelini önce 10 bin Euro’ya çıkaran, ardından da 6 bin Euro’ya indiren Ak Parti’nin yeni seçim vaadi tartışmaları da beraberinde getirdi.

İlk defa genel seçimler için oy kullanacak olan gurbetçi oylarının, seçimlerin kaderini değiştireceği düşünülüyor. Bu nedenle siyasi partiler, yurtdışında yaşayan vatandaşların sandığa gitmesini sağlayacak vaatlerini artırdığı görülüyor. Partilerin yurtdışı teşkilatlarının, gurbetcilerin beklentilerine yönelik hazırladığı raporlar, Avrupa’ya çıkarma yapan liderlerin seçim konuşmalarına yansımış durumda. Avrupa’nın birçok şehrinde seçim çalışmalarına katılan ve salonları dolduran yurtdışı Türkler, seçimlerin ardından verilen gurbet  vaatlerinin  ne ölçüde hayata geçirileceğini merak ediyor.

10 bin euro ödeyenlere geri ödeme yapılacak mı?

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana dövizli askerlik konusunda önemli yasal düzenlemeleri hayata geçiren AK Parti’nin son seçim vaadi, tartışmaları da beraberinde getirdi. Daha önce dövizli askerlik için 10 bin Euro ödeyen ve son düzenlemelerin ardından 6 bin Euro ödeyen gurbetçiler, dövizli askerliğin 1000 Euro olması halinde verdikleri ücretin geri iade edilip edilmeyeceğini sorguluyor. Ak Parti’nin yurtdışı seçmenin oylarını almak için dövizli askerlik bedelinin 1000 Euro’ya indirileceğini açıklaması, askerliğini yapmamış olanları sevindirse de daha önce dövizli askerlik ödemesini yapanları hayalkırıklığına uğratmış durumda.

 

Seçim öncesi yurtdışı oyların peşine düşen siyasilerin vereceği vaatlerin artarak devam etmesi bekleniyor. Zira başta  Ak Parti olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) yurtdışı örgütleri seçim çalışmaları ve teşkilat çalışmalarını tamamlamlamış durumda. Siyasi partilerin yurdışı yapılanmaları seçim öncesi gurbetcilerin bekletilerini içeren raporlar hazırlıyor.  Bu raporlara bakıldığında  yurtdışında yaşayan vatandaşların hayatını kolaylaştıracak ve sandığa götürecek onlarca vaat çıkarmak mümkün. Şimdilik dövizli askerliğin 1000 Euro’ya indirileceği en önemli vaat gibi görünse de ilerleyen dönemlerde yurtdışında yaşayan gurbetçilere yönelik çok önemli vaatlerin yolda olduğu söyleniyor.  Ak Parti’nin yurtdışı teşkilatı olan Avrupalı Demokratlar Birliği’nin (UETD) seçim öncesi hazırladığı rapor ilerleyen dönemlerde gurbet vaatlerinin havada uçuşacağının ipuçlarını veriyor. Emeklilik ve sosyal güvenlik konusunda birçok vaadin verilmesi bekleniyor. Emeklilerin Türkiye’ye götüreceği araçların süresi konusunda bile iyileştirme yapılması söz konusu. Pasaport fiyatlarının düşürülmesi, sosyal güvenlik yasalarında gurbetçilerin lehine yapılacak düzenlemeler ve çocukları ellerinden alınan aileler için yapılacak özel çalışmalar, beklenen vaatler arasında.

 

İlerleyen yıllarda yurdışı Türklere seçilme hakkının da  verilmesi ve yurtdışı seçim bölgesinin ilan edilmesi bütün siyasi partilerin gündeminde. Yurtdışı seçmenin kendi milletvekilini seçtiği dönemlerde gurbet vaatlerinin artarak devam edeceği tahmin ediliyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.