Milletvekili Genel Seçimlerinde yurtdışında kurulacak sandıklarda oy kullanabilmek için Yüksek Seçim Kurulu,(YSK) yurtdışında yaşayan vatandaşları uyardı. YSK, “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlar için son tarih olan 27 Mart 2015’ten  sonra yapılacak itiraz başvurularının kabul edilmeyeceğini duyurdu.

Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerinde yurtdışında oy kullanacaklar için gerekli olan ‘Yurdışı Seçmen Kütüğü’ kayıt işlemleri için son başvuru tarihi açıklandı. Yurtdışında yaşayan ve seçme hakkı bulunan Türk vatandaşları bulundukları ülkelerde milletvekili seçimleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden  kontrol etmeleri gerekiyor. 

 ‘Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ kayıtları 14 Mart’ta açıklanıyor

Yurtdışı Seçmen Kütüğü 14 Mart 2015 Cumartesi günü YSK’nın www.ysk.gov.tr internet sitesinde ilan edilecek. Dışişleri Bakanlığı’nın açıkladığı bilgi notunda, yurtdışında yaşayan vatandaşların  internet adresinden seçmen bilgilerini kontrol etmesi isteniyor. Yetkililer, adres beyanının yanlış ya da eksik olduğununun tespiti halinde, 14 Mart 2015 (Türkiye saati ile 08.00) ile 27 Mart 2015 (Türkiye saati ile 17.00) tarihleri arasında başkonsolosluklara şahsen müracaat edilerek itiraz başvurusunda bulunulması öneriyor. 

İtiraz başvuruları için son tarih: 27 Mart 2015

İtiraz başvurusu için son günün  27 Mart 2015’te  (Türkiye saati ile 17.00) olduğuna dikkat çekilen  bilgi notunda, 27 Mart 2015’ten sonra yapılacak itiraz başvurularının kabul edilmeyeceği belirtiliyor. Kayıt işlemleriyle alakalı bir diğer önemli ayrıntı da ‘Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne itiraz başvurularının posta ile değil, şahsen yapılması gerekecek.

Yurtdışı Türkler için sandık tarihi 8 Mayıs

Türkiye’de Haziran ayında yapılacak milletvekili seçimleri için yurtdışında yaşayan Türkler 8 Mayıs’ta sandığa gidecek. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde geçerli olan randevu sistemi 4 günlük sınırlandırma kadırıldı. Bu kapsamda yurtdışındaki Türkler 2015 Milletvekili seçimlerinde  8 Mayıs’tan itibaren 24 gün boyunca oy kullanabilecek.

Leave a comment

Your email address will not be published.