Yurtdışında yaşayan Türklerin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde  (TBMM) temsil imkanı imkanı sağlayacak yasa teklifi Ak Parti’nin gündeminde. Teklif mecliste kabul edilirse en az 10 gurbetçi vekilin TBMM’ye girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Milliyet Gazetesi’nin Ak Parti kaynaklarından edindiği bilgiye göre Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen bir önceki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında konu masaya yatırılırken, yurtdışının ayrı seçim bölgesi olarak düzenlenmesi ve milletvekili sayısının 10-15’inin Türk diasporasını temsil edecek isimler için kontenjan olarak ayrılması düşünülüyor.

25. parlamento döneminde Ak Parti’den konuya ilişkin iki farklı kanun teklifi gelmiş, ancak düzenlemeler hükümsüz kalmıştı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un, bir gazeteye verdiği röportajında yurtdışına milletvekilliği önerisini dillendirmesi, Beştepe’nin de bu yöndeki düzenlemeye, “yeşil ışık” yaktığı şeklinde yorumlandı. 

İlk teklif Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ten

Ak Parti’den yurtdışı seçim çevresi oluşturulmasına yönelik ilk teklif, İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ten geldi. Külünk, 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından TBMM’ye sunduğu yasa teklifi ile 10 milletvekiline sahip yurtdışı seçim çevresinin oluşturulmasını önerdi. Teklifte, 10 yurtdışı milletvekilinin Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika, Afrika, Asya ve Avustralya olmak üzere beş esas bölgeden seçilmesi öngörüldü. 

Daha sonra Yeneroğlu ve Şentop da benzer içerikli bir kanun teklifi hazırladı. Bu teklifte de yurtdışı ayrı bir seçim bölgesi olarak düzenlenmekte ve 550 milletvekilliğinden 15’inin yurtdışı milletvekilliği için kontenjan olarak ayrılması hükme bağlandı. 

Ancak her iki teklif de 1 Kasım seçimleri nedeniyle hükümsüz kaldı.  Ak Parti’nin referandumun ardından sayıları 3 milyona yaklaşan ve seçim sonuçlarını etkileyebilen yurtdışındaki Türk seçmenlerin, doğrudan kendi içlerinde yaşayan isimler aracılığıyla TBMM’de temsilini sağlamaya yönelik yasal düzenlemeyi gündeme getirilebileceği belirtildi.    

 

Leave a comment

Your email address will not be published.