Telefon harcı internetten ödenebilecek Yurtdışından telefon getirenlerin verdiği harç artık internet vergi dairesi üzerinden https://intvd.gib.gov.tr adresinden  ödenebilecek. Bu işlem bugüne kadar sadece bankalar üzerinden yapılabiliyordu.

Yurtdışından telefon satın alındığında belli bir oranda harç ödemek gerekiyordu. Bu harç bugüne kadar sadece yetkili bankalar üzerinden yapılabiliyordu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK tarafından yapılan yeni düzenleme ile yurtdışından getirilen telefonlar için ödenen harç internet üzerinden kredi kartı ile ödenebilecek.

BTK’dan yapılan açıklamaya göre yurtdışından getirilen telefonlar için ödenmesi gereken harç İnternet Vergi Dairesi üzerinden Cep Telefonu Harcı Ödeme seçeneği ve kredi kartı ile tahsil edilebilecek. Yurtdışından telefon getirenler bankaya gitme zorunluluğu olmadan internet üzerinden 131.50 TL ödeyerek telefonlarını kayıt ettirebilecekler.

Bu harcı yatırdıktan sonra daha önceki uygulamada olduğu gibi e-devlet üzerinden telefon kaydının yapılması gerekiyor. Son düzenlenmelerle beraber her bir vatandaşın iki yılda bir telefon getirme hakkı bulunuyor. Yurtdışından telefon getirecek kişilerin ülkeye giriş yaptıktan sonra 2 ay içinde telefonu kayıt ettirmeleri gerekiyor. Aksi takdirde cihaz kullanıma kapanıyor.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.