TBMM’de kabul edilen anayasa değişikliklerinin ardından referandum süreci resmen başladı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da referandumun hazırlıklarına başlayarak yurt dışında yaşayan seçmenlere yönelik önemli bir karar aldı.

Karara göre, yurt dışındaki vatandaşlar farklı bir konsoloslukta kayıtlı olmalarına rağmen, oy verme gününde kendilerine en yakın buldukları yada istedikleri temsilcilikte oyunu kullanma kolaylığı sağlanıyor

YSK’nın yeni kararının öncesinde, seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanunun geçici maddesine göre 31 Aralık 2016 tarihinden sonra yurt dışında yaşayan ve yerleşik adres bilgileri bilinmeyen seçmenler oy kullanamaz duruma düşmüştü. Yurtdışında adresi belli olmayan 980 binin üzerinde seçmenin bulunduğu ifade ediliyor.

Gurbetçiye referandum kolaylığı

Yeni düzenle gurbetçilere, adres bilgileriminde bulunmasalar dahi yurtdışı temsilciliklerindeki kayıtlı kimlik bilgileriyle oy kullanabilmelerene imkan sağlıyor. İlgili madde “Yerleşim yeri adresi yurt dışında olan Türk vatandaşlarının adres kayıtları, yaşadıkları ülkede kullanılan adres verilerine veya o ülke ve bağlı olduğu temsilcilik bilgisine göre tutulur” şeklinde değiştirildi.

Öte yandan oy kullanmak için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olma şartı geçerliliğini koruyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.