Orturum kartı çilesi resmen sona erdi. Fransa’da yaşayan yabancıların uzun süredir her yıl yenilemek zorunda kaldığı oturum kartları için yeni ykanun yürürlğüğe girdi. Ülkedeki yabancıların hayatını kolaylaştıracak yasa tasarısı Fransa Ulusal Mecllisi ve Senato Genel Kurulu tarafından kabul edildi.

OTURUM KARTLARI ARTIK EN AZ 2 YA DA 4 YILLIK OLACAK

Parlementonun onayından geçen yasa, Fransa’da yaşadığı halde henüz 10 yıllık oturma ve çalışma iznini alamamış göçmenlerin her yıl valiliklerin önünde uzun kuyruk oluşturmasının önüne geçeceği ifsde ediliyor.  Valiliklerin, oturma izninin uzatılması için yapılacak başvurular karşısında  bir yıl yerine 2 yıl ya da 4 yıllık oturma izin verecek.

VALİLİKLERİN İŞ YÜKÜ HAFİFLEYECEK, SINIRDIŞI EDİLECEK GÖÇMENLER  48 SATTE HAKİM KARŞISINA ÇIKARILACAK

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, oylamanın ardından Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, “Bu yasanın en önemli amacı, ülke topraklarına gelen yabancıları daha iyi koşullarda ağırlamak” dedi.

İçişleri bakanı, valiliklere her yıl yapılan oturum başvurularından dolayı oluşan yoğunluğun önüne geçmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Yürürlüğe giren yasa kapsamında ayrıca , sığınmacı başvurularının incelenme süresinin de azalması amaçlanıyor. öngörüyor. Öte yandan yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilme sürecinde gözaltı ve hakim karşısına çıkarılma süresi 48 saatle sınırlandırılmış durumda.

Leave a comment

Your email address will not be published.