Yurtdışına çıkmak için Atatürk Havalimanı’na gelen yeşil pasaport sahipleri seyahat engeliyle karşılaştı.

Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin ardından yeşil ve gri hizmet pasaportuyla yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlardan görevlendirme yazısı isteniyor. Islak imzalı olarak amirlerinden alınacak yazıyı pasaport kontrolünde sunsalar bile yine de Ankara merkezli olarak tek tek taranıyor. Yeşil pasaportu olan aile üyeleri de izin yazısına tabii tutuluyor. En çok sıkıntıyı da onlar çekiyor. Eşlerinin görevleri nedeniyle yeşil pasaport sahibi olan kişiler seyahatlerini yapamıyor. İzin yazısını verecek olan kurumların aile üyelerine bu belgeyi vermemesi de vatandaşları mağdur ediyor.

“O yazıları getirmeden çıkamazsınız”

Mağdur olanlar vatandaşlardan Ahmet Yüce Alkan, “İş için Bahreyn’e gitme programımız vardı. Yeşil pasaportluyum. Eşimin çalıştığı kurumdan il yada ilçe milli eğitimden yazı istediler. ‘Bugün uçamazsınız o yazıları getirmeden çıkamazsınız’ dediler. Burada belgesi var. Hazırlık yaptık, hangi kurum adına gittiğimizi belgeledik. Beni gönderen kişinin hangi kurumda olduğu var. Buna bakmadılar bile kesinlikle ‘ret’ dedi?” şeklinde ifade etti.

Olayla karşılaşan Mustafa Sulur ise uygulamaya ilişkin şunları söyledi “Yabancı bir firmada genel müdür olarak çalışıyorum. Eşim devlet memuru ondan dolayı yeşil pasaport almış ve kullanan biriyim. Yeşil pasaportlulara yurtdışına çıkış yasağı konulduğu bilgisi internette yer aldı; ama detayına indiğinizde hangi belgeler istendiği muallak. Eşimden çalıştığı kurumdan belge almasını istedim. Çalıştığı kurum benim özel sektörde çalıştığımı dolayısıyla herhangi bir belge bana veremeyeceğini söyledi. Kurumlar arası iletişimden kaynaklı elimde geçerli pasaportumu, yasa dışı faaliyet olmamasına rağmen yurtdışına çıkamıyorum. Akşam, Kazakistan’a gideceğim. Yarın tekrar İstanbul Üniversitesine gidip belgeyi dileneceğim. Vermezlerse iş bağlantılarım yine kaldı. Mağdur olan dünya kadar insan var.”

Bordo renkli pasaport sahiplerine de takip

Umuma mahsus olarak tabir edilen ve vatandaşın kullandığı bordo renkli pasaportlarla çıkış yapanların da memur olup olmadığı sorgulanıyor. Vatandaşlardan istenildiği söylenilen SGK dökümlerinin ise pasaport polisinin sistemde sorgulayabildiği öğrenildi.

Ayrıca ilk arama noktalarında tablet, dizüstü bilgisayar gibi cihazlar diğer eşyalardan ayrı olarak x-ray cihazından aranırken artık bu cihazlar açılıp kapatılarak kontrol ediliyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.