Fransa, 2016 yılına asgari ücret fiyatından, şirketlere getirilen çalışanlarına tamamlayıcı sağlık sigortası (Mutuelle) yaptırma zorunluluğuna kadar birçok yenilikle giriyor. Öte yandan  hükümet bu yıl da zamları unutmadı.

En büyük yenilik ‘La prime d’activité’ olacak

Yeni yılla birlikte hayatımıza girecek en büyük yenilik Faaliyet Primi (la prime d’activité) olacak. Düşük gelirli tüm çalışanları kapsayacak yeni uygulama daha önce herkesin yararlanamadığı ‘RSA activite ve İstihdam Primi’nin’ de yerini alacak.

Ülke genelinde 5,6 milyon kişinin yararlanması beklenen yeni uygulamada sınır ise bir bekar için aylık gelirinin 1500 Euro’nun altında olması olarak belirlendi. Ayrıca başvuru için Fransa’da yaşama ve 18 yaşında büyük olunması şartı da aranıyor. Hesaplama son 3 aylık gelire göre yapılacak.

Aylık ortalama geliri 1700 Euro olan iki çocuklu bir aileye yapılacak yardımın ise 200 Euro civarında olması bekleniyor.

Yardımdan yararlanabilmek için 6 Ocak’tan itibaren www.caf.fr sitesinden başvuru yapılması da yeterli olacak. Şartları uygun görülenlere ilk ödeme ise 5 Şubat’da gerçekleştirilecek.

Özel şirketlere çalışanlarına ‘mutuelle’ yaptırma zorunluluğu

1 Ocak 2016’tan itibaren yürürlüğe giren yeni yasayla özel şirketlere tamalayıcı sağlık sigortası bulunmayan çalışanlarına ‘mutuelle’ yaptırma zorunluluğu getirildi. Dernekler de dahil olmak üzere şirketin büyüklüğüne bakılmadan yeni yasa tüm işyerlerini kapsayacak. Sadece işverenler bu zorunluluğun dışında tutuluyor. Özel firma istediği sigorta şirketiyle anlaşma yapabilecek. Yeni değişiklikle şirketlerin kontrata göre çalışanın aile bireylerini de ‘mutuelle’ kapsamında tutabilecek. Ancak bu zorunluluk kapsamında yer almıyor.

Fransa haritası değişti, yeni düzenleme tren biletlerine de yansıyacak

Fransa haritası 2016 ile birlikte değişiyor. Bölge sayısı geçtiğimiz yıl içerisinde çıkarılan yasayla 22’den 13’e düşürüldü. Değişiklik 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girdi. Örnek olarak Türklerin de yoğun olarak yaşadığı önceki dönemde 3 farklı bölge olan Alsace, Lorraine, Champagne bölgesi tek çatı altında toplandı. Bu değişikliğin tren biletlerinden otobüs ücretlerine, ayrıca bölgesel çalışan bankaların bölge dışında çekilen paralardan aldıklara paya kadar yansıması bekleniyor.

Asgari ücrete zam

Asgari ücrete de 2016 itibariyle zam geliyor. Çalışanların yüzde 11’ini ilgilendiren değişikliğe göre asgari ücret aylık brüt olarak 1466,62 net olarak ise 1143 Euro’ya yükseldi. Yeni değişiklikle asgari ücrete tabi çalışanların aylık maaşlarına 6 Euro zam yapılmış oldu.

Faizsiz kredinin şartlarında değişiklik

Devletin yaptığı faizsiz kredi (PTZ) yardımından yararlanabilmenin şartları da değişiyor. Daha önceden iki çocuklu bir ailenin yardıma başvurması için yıllık gelirinin 72 bin Euro’yu geçmemesi şartı aranıyordu. 2016’dan itibaren bu oran 74 bin Euro’ya yükseltildi.

Pula ve banka ücretlerine zam, mazot ve benzine yeni vergi

Yeni yılla birlikte yeni zamlarla da yürürlüğe girdi. Pul ücretlerinde 1 Ocak’tan itibaren ortalama yüzde 3,6 ‘lık artış yaşandı. Öncelikli mektup (La lettre prioritaire) ücretleri 0,76’tan 0,80’e yükseltildi. Yeşil mektup (la lettre verte )olarak adlandırılan mektuplarda pul ücretleri ise 0,68’den 0,70’e çıktı. 2016’ta bankalar masraf ücretleri altında müşterilerden kestikleri ücretlerde de artırıma gitti.

Yine 2016’dan itibaren mazottan alınan vergide de 3,5 cent artırıma gidildi. Benzin sans plomb 95’e uygulanan vergide 2 cent yükseltildi. Vergi zamlarının düşen benzin fiyatlarını dengelemek için yapıldığı kaydediliyor.

Motosikletlerde sarı yelek zorunluluğu

Ayrıca 2016’dan itibaren motosiklet sürücülerine de sarı yelek bulundurması zorunluluğu getirildi. Kontrollerde sarı yeleği bulunmayan motor sürücülerine 11 Euro ceza kesilecek. Tehlikeli bir durumda sarı yelek giymeyen bir motor sürücüsüne kesilecek ceza ise 135 Euro olacak.

Leave a comment

Your email address will not be published.