Bugüne kadar tarihi mimarisini koruyan Fransa’nın başkenti Paris’te gezmek için birçok yer ve neden var.

1. Eyfel Kulesi(Tour Eiffel)  Dünya’nın en büyük turizm cazibelerinden biri ve Paris’in sembolü haline gelen anıtlardan birisi olan Eyfel Kulesi, Paris’te ziyaret edilmesi gereken ilk noktadır.

eiffel-2

1887-1889 yılları arasında inşa edilen binada en üst noktaya ulaştığınızda sizi eşsiz bir manzara karşılayacak. Kule, Fransız devriminin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. Ancak Paris halkının bir kısmı onu utanç lekesi olarak görmüş ve yıkılmasını talep etmiştir. İlk başlarda kurucu firmanın sahibi Gustave Eiffel, Kule’ye sadece 20 yıl için müsaade almıştı. Dolayısıyla, 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantis ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından, kalmasına izin verildi. Bugün ise dünyanın en büyük turizm cazibelerindendir.

Eyfel Kulesi Ziyaret Saatleri: Yılın her günü açık olan kule,

17 Haziran – 28 Ağustos arasında 09.00 – 24.00,
yılın kalan zamanında 09.30 – 23.30 saatleri arasında açıktır.

Eyfel Kulesi Giriş Ücreti:

Asansör    :

Yetişkin 2.kat 11 Euro, 3. kat 17 Euro.
İndirimli bilet (4- 11 yaş) 2. kat 4 Euro, 3.kat 8 Euro
12-24  yaş arası 2. kat 8.5 Euro, 3.kat 14.5 Euro

Merdiven*    :

Yetişkin 7 Euro
İndirimli bilet 3 Euro
12-24  yaş arası 5 Euro

*Merdivenle ikinci kata kadar çıkılabilmektedir.

Detaylı bilgi için: http://www.tour-eiffel.fr/

2. Louvre Müzesi(Musée du Louvre) Fransa’da açılan ilk devlet müzesi ünvanına sahip ve antik çağdan, 19. yüzyıla kadar olan eserleri görebileceğiniz Louvre Müzesi, Fransa’nın en büyük müzesi olma özelliğine sahiptir.

louvre muzesi

XIV. Louis ve ailesinin Versailles’a taşınmasına kadar bina, saray olarak kullanılmıştır. Fransız ihtilâlinden sonra 1793 senesinde halka açılan müzede, Leonardo Da Vinci’nin önemli eseri olan Mona Lisa tablosu da sergilenmektedir. Ayrıca müzede,  İslam sanatlarına dair pekçok eser bulunmaktadır.

Louvre Müzesi Ziyaret Saatleri:

Müze Salı günleri hariç hergün açıktır.
Çarşamba ve Cuma günleri 09:00 – 21:45 saatlerinde, diğer günlerde ise 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaretçilerini kabul etmektedir.
1Ocak, 1Mayıs ve 25Aralık günlerinde kapalıdır.

Louvre Müzesi Giriş Ücreti:

Fnac, Ticketweb, Ticketnet sitelerinden biletinizi temin edebilirsiniz.
Bilet fiyatı 15 € .
26 yaş ve altındakilere, işsizler , öğretmenler , engelliler (MDPH) ve sosyal yardım alanlara(RMI) giriş ücretsizdir.
Her ayın ilk Pazar günü ve 14 Temmuz’da (sergi salonu Napoleon hariç) giriş ücretsizdir.

Detaylı bilgi için: http://www.louvre.fr/

3. Orsay  Müzesi(Musée d’Orsay) Van Gogh, Claude Monet, Degas, Renoir, Cezanne gibi ressamların eserleriyle geniş izlenimci koleksiyonu ile tanan Orsay Müzesi, Seine Nehri’nin yanında daha önce tren istasyonu olarak kullanılan bir binada kurulmuştur. 1961 yılından sonra terk edilmiş duruma gelen binada 1986’da restorasyon çalışmaları başlamıştır.

orsay-muzesi

Orsay Müzesi Ziyaret Saatleri ve Ücret: Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 09.30 – 18.00 saatleri arasında, Perşembe günleri ise 09.30 – 21.45 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Orsay Müzesi Giriş Ücreti:

Tam bilet 12 Euro
16:30’dan sonra 9 Euro (perşembe hariç)
18 yaş altı 12. yüzyılda tasarlan  ve AB üyesi devletlerin 18-25 yaş arası vatandaşları için ücretsizdir.

Detaylı bilgi için: http://www.musee-orsay.fr/fr/accueil.html

4. Notre Dame Katedrali (Cathédrale Notre-Dame de Paris) Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, 12.yüzyılda tasarlanan ve tamamlanması 2 asır süren Roma Katolik Kiliselerinin biridir.

Notre_Dame

Fransız sokak uzaklıkları buraya göre belirlenmiştir. Burası 0 noktası olarak kabul edilir. Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu isimli eserini yazmasına neden olan katedralin içerisinde mücevher, tarih, heykel, resim, madalya, 12. yüzyıldan cam pencere koleksiyonlarını görebilirsiniz.

Notre Dame Katedrali Ziyaret Saatleri :

1 Nisan – 31 Mayıs ve 1 – 30 Eylül arasında 10.00 – 18.30
1 Haziran – 31 Ağustos arasında 10.00 – 18.30
1 Ekim – 31 Mart tarihlerinde 10.00 – 17.30
Cumartesi ve Pazar günleri 10.00 – 23.00
Katedrali dini törenler olduğunda ziyaret edemezsiniz.

Notre Dame Katedrali Giriş Ücreti:

Giriş ücretsizdir.

5. Zafer Takı (Place Charles de Gaulle-l’Étoile) Charles de Gaulle Meydanı’nın ortasında, Şanzelize Caddesi’nin batı kısmında yer alan, Paris’in simgelerinden olan yapının inşası 1806 yılında Napoleon’un emri ile yapılmıştır.

arc-triomphe

Meydanın en önemli özelliği yıldız biçiminde, çeşitli caddelerin birleşme noktasında oluşudur.  Binanın tepe noktasına asansör ile çıkılabilir.

Zafer Takı Ziyaret Saatleri: 1 Nisan – 30 Eylül arasında 10.00 – 23.00, 1 Ekim – 31 Mart arasında 10.00 – 22.30 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

6. Avenue des Champs-Élysées  Fransızların aralarında dünyanın en güzel bulvarı diye hitap ettikleri, 2 kilometre 70 metre uzunluğundaki Champs-Élysées, dünyanın en çok bilinen caddelerindendir.

champs-elyses

Kenarları kestane ağaçlarıyla çevrili caddede mağazalardan kafelere, sinema salonlarından otomobil galerilerine kadar her şeyi bulabilirsiniz.

7. Sacre Coeur Paris’in en yüksek noktasında Roma Katolik kilisesi ve küçük bazilikası olan Sacre Coeur, Hz. İsa’nın kalbine adanmıştır. 1875 yılında başlayan inşa, 1914 yılında bitirilmiştir.

Sacre_coeur

Sacre Coeur Ziyaret Saatleri :

Sacre Coeur Katedrali 06.00 – 22.30 saatleri arasında açıktır.
Kubbe ve kript (bodrum kısmı) ise 09.00 – 17.45 saatleri arasında ziyaretçi kabul eder.

8. Ressamlar Tepesi Montmartre bölgesinin kalbinde yer alan Ressamlar Tepesi, ressamların resimler yapıp sattıkları bir yerdir.

ressamlartepesi

Paris gezinizden bir hatıra saklamak istiyorsanız burada portrenizi ya da karikatürünüzü pazarlık yaparak uygun fiyata çizdirebilirsiniz. Montmartre üzerinde çalışmış ressamlardan bazıları Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet,  Van Gogh ve Amedeo Modigliani’ dir.

9. Lüksemburg Bahçesi Paris’lilerin, öğrencilerin, gezintiye çıkanların tercih ettikleri bir buluşma mekanı olmakla beraber tüm dünyadan ziyaretçilerin de dikkatini çeken, Paris’teki en güzel bahçeler arasında yer alan Lüksemburg Bahçesi adını Lüksemburg Dükünden almaktadır.

luxembourg-bahcesi

Parkın ortasında Grand Bassin diye bilinen bir küçük göl vardır. Bu göl üstünde çocukların kiralayıp kullanabilecekleri ve keyifli vakit geçirecekleri küçük gemiler mevcuttur.

10. Parc Asterix Asterix hikayelerinden esinlenerek yapılan Paris merkeze yaklaşık 35 km uzaklıkta olan Roma ve Antik Yunan temalı parkta çeşitli gösteriler de yapılıyor. Burada daha fazla zaman geçirmek istiyorsanız park içerisinde yer alan L’Hotel des Trois Hibois’de kalabilirsiniz.

parc-asterix

Parc Asterix Giriş Ücreti:

3-11 yaş 36 Euro
12 yaş ve üzeri 39 Euro

Detaylı bilgi için: http://www.parcasterix.fr/

11. Disneyland Hayal gücünüzü zorlayacak olan Disneyland’ta 2 park, yedi otel, eğlence ve yemek kompleksine sahiptir. Disneyland Paris’de iki tane park bulunur: Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park. Disney Village alışveriş için ayrılan kısımdır. Disneyland, 2009 yılında yaklaşık 15 milyon ziyaretçisi ile dünyanın ve Avrupa’nın en çok ziyaret edilen eğlence alanı olmuştur.

disneyland

Disneyland Ziyaret Saatleri: Parkın açılış saatleri parkı ziyaret edeceğiniz tarihlere göre değişiklik gösterebiliyor. Yaz ayları için park 10:00-23:00 saatleri arasında açıkken kış aylarında saatler değişiyor.

Disneyland Giriş Ücreti: Bilet fiyatları açılış saatleri gibi sezona ve tarihe bağlı olarak değişebilmektedir.

Detaylı bilgi için: http://www.disneylandparis.fr/index.xhtml

12. Château de Versailles tarihi bir Fransız şatosu olan Versailles Sarayı, Kral Louis XIV tarafından önceden avlanma için kullanılan bir alan üzerine saray ve bahçeler şeklinde inşa edilmiştir.

Chateau de Versailles - Galerie des Glaces

Saray, sadece bir yapı olarak değil monarşi rejiminin de simgesidir. 17. ve 18. yüzyıl mimari izlerini taşıyan saray içerisinde Royal Apartments (Soylu daireler), the Hall of Mirrors(Aynalar Salonu), the Chapel (Şapel), The Royal Opera (Soylu Opera) ve the Museum of the History of France (Fransa Tarih Müzesi) gibi kısımlar bulunmaktadır. Park kısmında heykeller, çiçek bahçeleri, küçük havuzlar ve diğer yapılar bulunur.

Detaylı bilgi için: http://www.chateauversailles.fr

13. Galeries Lafayette 19. yüzyılda Paris’te kurulan ünlü alışveriş merkezidir. İçerisindeki mağazalarda ünlü markaların son moda elbiseleri, takı çeşitleri, ev ürünleri ve kozmetik ürünler bulunabilir.

GaleriesLafayette

1893 yılının Aralık ayında Theophile Bader ve Alphonse Kahn kuzenlerin dikiş malzemeleri satmak için açtığı  dükkan zamanla kocaman bir mağaza haline gelmiştir.

Galeries Lafayette Ziyaret Saatleri:

Pazartesi – Cumartesi günleri 09.30 – 19.30
Perşembe günleri 09.30 – 21.00
Pazar günleri kapalıdır.

Detaylı bilgi için: http://www.galerieslafayette.com/

14. Jardin Des Tuileries Louvre Müzesi ve Concorde Meydanı arasında yer alan bir bahçe, 1564 yılında Catherine de Medicis tarafından yaptırılmış, 1667 yılında halka açılmıştır. 1991 yılında UNESCO dünya tarih mirası listesine alınmıştır.

tuileries-bahceleri

Şehrin pek çok yerinden görülebilen La Grande Roue(Ferris Wheel of Paris) parkın Louvre Müzesi’ne yakın tarafında kalır. La Grande Roue, 1900 senesinde inşa edilmiş olan 100 metre yüksekliğinde bir dönme dolaptır. 1980’lere kadar dünyanın en büyük dönme dolabı ünvanını korumuştur.

15. Concorde Meydanı Champs Elysees caddesinin doğu çıkışında yer alan Paris’in en büyük ve bilinen meydanıdır.

tuileries-bahceleri

Bu meydanda Fransız Kral Louis XVI, Marie Antoinette ve diğer birçok kişi idam edilmişlerdir. Meydanin yapımı 1772 yılına dayanır. 1763 yılında Kral Louis XV’nın ciddi bir hastalığı yenmesini kutlamak amacıyla yapılan heykeli çevreleyecek için inşa edilmiştir. Luksor Dikilitaşı da bu meydandadır. İtalyan yazar, gazeteci ve diplomat olan Curzio Malaparte, “Concorde Meydanı meydan değil, aydınlıktır” demiştir.

Leave a comment

Your email address will not be published.