Beyin kanaması vakalarında kesinlikle tavsiye edilmeyen bir ilaç yüzünden, 8 senedir komada yatıyor

Paris’in tanınmış hastahanelerinden Hopital de Bichat bu vakayı konuşuyor. 2008 Mart ayında kuvvetli baş ağrısı sorunu yüzünden hastahaneye gelen 35 yaşındaki 4 çocuk annesi  hasta yanlış tetkik yüzünden 8 yıldır komada.

Kuvvetli başağrısı sonucu evine gönderilen ve daha sonra MR yapılan genç kadında bir tür beyin kanaması tespit edilir. Yalnız reçeteye yazılan ilaç tam da onun durumundakilerin almaması gereken bir ilaçtır. Genç kadın ilaçları almaya başladıktan sonra durumu ağırlaşır ve komaya girer.

Bir diş doktoru olan genç kadının babası da kızının çözülmeyen sağlık sorunu için bir kitap kaleme almış. En başta bunun ender görülen bir hastalık olduğunu düşünmeye başlamışlar.  Ama 2009 yılında genç kadının kocasının hukuki bir dosya için rastgele Hastahane’den durum raporu istemesiyle mesele anlaşılmaya başlanmış.

2009 yılında sağlık dosyasında MR sonuçlarının bir kanama belirtisini gösterdiği ama o gün sekreterin çalışmamasından dolayı Acil servis doktoruna yazısız bir şekilde gönderildiği ve ancak 2 gün sonra doktorun baktığı ve acil şekilde karar verildiği anlaşılıyor. Bugün genç kadının babası Bernard Elhaik haklarını hukuku yollardan arayıp sorumluları bulmak istediklerini belirtiyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.