20 Kasım tarihinden itibaren, Avrupa Birliği normlarına uygun şekilde eldiven takmayan motorsiklet ve scooter sürücüleri 68 euro para ve ehliyetlerinden 1 puan silinme cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.

Motorsiklet sürücüleri için zorunlu olan kasktan sonra şimde de eldiven takma zorunluluğu getiriliyor. Eldiven sadece sürücü için değil motorsiklette bulunan ikinci kişi içinde mecbur tutulacak.

20 Kasım 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek uygulamayla, bu zorunluluğa uymayan motorsiklet sürücülerive yolculara 68 euroluk para ve sürücüleri için ise ehliyetten 1 puan silme cezası uygulanacak.

Bu sabah Resmi Gazete’de yayınlanan kanunla, düşme sırasında el ve kollarda oluşacak yaralanmaları asgariye indirmek için kanunun kabul edilip yürülruge girdiği belirtildi.

Motorsiklet kullancılarının % 12’sı uygun olmayan eldiven kullanıyor

Fransa Kızgın Motorsiklet Sürücüleri Federasyonu (Fédération française des motards en colère (FFMC)) yasanın kozmetik bir düzenleme olduğu görüşünde.Federasyon’dan yapılan açıklamada, eldiven kullanmanın tartışmasız faydalı olduğu ama başkasının hayatına kastetmediği için zorunlu tutulmasının anlaşılmaz olduğu ifade edildi.

TNS Sofres raporunda Fransa’da motorsiklet kullanıcılarının % 12’si Avrupa normalarına uygun olmayan eldiven kullanıyorlar. Yine Motorcycle Accıdent In Depth Study adlı kurumun yaptığı araştırmada, motoriklet kazalarında uygun eldiven kullanımının el ve kol bölgelerinde oluşan yaralanmalarda % 95 oranında koruma sağlıyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.