Fransız Başkonsolosluğu, vize sorununa açıklık getirdi. Kızı ve yeğenleri ile Paris’e gitmek isteyen işadamına vize verilmemesi tartışmaları da beraberinde getirdi. MESA Demir Çelik’in sahibi işadamı Sami Kızıldağ, uygulanan muameleye isyan ederken, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, basına yansıyan bilgilerin doğru olmadığını açıkladı.

Paris’te yaşanan terör saldırısının ardından yeni güvenlik önlemlerinini gündemine alan Avrupa Birliği’nin (AB) Schengen vizesine ilk takılan isim ünlü işadamı Sami Kızıldağ oldu. Kızı ve yeğenleri ile Paris’e gitmek isteyen işadamı vize alamayınca isyan etti. Olayın basına yansımasının ardından Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, vize talebinin  reddedildiğini doğrularken, basında yeralan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, Kızıldağ’ın iddialarını yalanladı.

 “Bir daha Paris’e gitmem”

Kızı ve ikiz yeğenleri ile Paris’in ünlü oyun parkı Disneyland’da gitmek için vize başvurusunda bulunduğunu belirten MESA Demir Çelik’in sahibi işadamı Sami Kızıldağ, uygulanan muameleye isyan ederek, “”Bir daha Paris’e gitmem” dedi. Konsolosluklardaki vize koşullarını eleştiren Kızıldağ, “Şirketim 20 yıllık ve yıllık cirosu 80 milyon lira. Zaten vize koşulları, parmak izi alınması yeterince aşağılayıcıydı. Potansiyel hırsız ve soyguncu olarak görülüyorduk, şimdi de terörist muamelesi eklendi. Türklüğümden utandım. Bir de kızıma verdiğim sözü yerine getiremediğim için çok üzüldüm. Heyecanla bekliyordu. Bundan sonra Fransa’ya gitmeyi asla düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Basında yer alan haberdeki bilgiler doğru olsaydı vize tabii ki verilirdi “

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, basına yansıyan bilgilerin doğru olmadığını açıkladı. Charlie Hebdo saldırısının ardından ülkesinin vize politikasına özel bir sınırlama gelmediğini belirten Domenach, “Ret oranı yüzde 3 düzeyine düştü. Vize süreleri ise uzadı. Büyükelçimizle vize almayı kolaylaştırmak istiyoruz” dedi.

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nun 80 milyon lira ciroluk bir şirketin sahibi olan bir iş adamına kızı ve yeğeniyle yapacağı Paris gezisi için vize vermediği yönünde basında çıkan haberlere açıklık getiren Domenach, iş adamının vize talebinin reddedildiğini doğruladı fakat konsolosluğa verilen vize dosyasındaki bilgilerle basında yer alan bilgilerin bağdaşmadığını kaydetti.

 “Türk turistlerin Fransa’ya gitmesi Fransa’nın çıkarınadır”

İş adamının vize başvurusuyla ilgili bütün detayları açıklamasının mümkün olmadığını dile getiren Domenach, “Söz konusu başvuru dosyasında belirtilen gelir yeterli değildi. Basında yer alan haberdeki bilgiler doğru olsaydı vize tabii ki verilirdi ” dedi.

Türk vatandaşlarının turist veya iş adamı olarak Fransa’ya gitmelerinin, Fransa’nın çıkarına olduğunu vurgulayan Domenach, “Ancak biz vize taleplerini doğru şekilde doldurulmuş vize başvuruları çerçevesinde karşılayabiliriz. İnsanlar formları doğru doldurursa, hayat hepimiz için kolaylaşır. Bu kişi de dosyasını doğru hazırlamış olsaydı, vizesini alabilirdi. Vize talebinden bulunanlar, başvurularını acenteler aracılığıyla yaptığından, çoğu kez başvuru dosyalarında ne olduğundan habersiz olabiliyorlar.” dedi.

Fransız konsolosluğunun uygulamalarında yeni bir değişiklik yok

İşadamının  vize işlemleri sırasında biyometrik güvenlik tedbirlerinden şikayet ettiğine dikkat çeken Domenach, söz konusu işlemlerin Fransız konsolosluğunun 2012’den beri izlediği bir uygulama olduğunu ve Schengen kapsamındaki bütün AB üyesi ülkeler için geçerli olduğunu hatırlattı.

Charlie Hebdo saldırısının ardından vize politikasında herhangi bir değişikliğin ya da  daha sıkı inceleme yönünde talimatın söz konusu olmadığını ifade eden Domenach, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda günde 600 vize başvurusunun incelendiği bilgisini verdi.

Son yıllarda vize işlemlerinde ‘Ret’ oranının yüzde 3 düzeyine düştüğünü ve vize sürelerinin uzadığını belirten Domenach, “Büyükelçimiz ile birlikte  vize almayı kolaylaştırmak istiyoruz”şeklinde konuştu.

Vize konusunda iş adamlarına kolaylık sağladıklarını dile getiren Domenach, iş adamlarının Türk Fransız Ticaret Odası veya Ticaret Müşavirliğinden (Bussiness France) yardım alabileceklerini hatırlattı. Domenach, vize konusunda sanatçıları Fransız Kültür Merkezi’nden, gazetecileri ise  konsolosluğun basın servisinden yardım almaya davet etti.

Leave a comment

Your email address will not be published.