Fransa’nın Vienne (38200) şehrinde Türklere ait market kundaklandı. Marketin deposunun ateşe verildiği saldırıda can kaybı yaşanmazken, yangın sonucu büyük maddi hasar oluştu. 14 yıldır bölgede huzur içinde yaşadıklarını belirten market sahibi Ümit Özgür, Paris’te yaşanan terör saldırısının ardından bölgede Müslümanlara ve Türklere yönelik saldırıların arttığını söyledi.

Fransa’da artan İslam karşıtı ve ırkçı saldırılara bir yenisi daha eklendi. Vienne (38200) şehrinde Türklere ait bir market kundaklandı. 14 yıldır bölgede faaliyet gösteren marketin çöp konteynırlarını yakan kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, marketin deposunu ateşe verdi. Marketin deposunda bulunan yaklaşık 50 bin euroluk malzeme kül olurken, market sahibi Ümit Özgür, bölge halkı olarak saldırının şokunu yaşadıklarını belirtti. Yangın sonrası polis geniş çaplı soruşturma başlatırken, yetkililer yangını çıkaranların kimliğini tesbit etmek için görgü tanıklarına ulaşmaya çalışıyor. Fransız güvenlik yetkilileri saldırıların arttığı şehirde özellikle de Müslüman nüfusun bulunduğu bölgelere 7 ayrı kamera koyma kararı alındığını açıkladı. Bölge esnafı ise kameraların biran önce devreye sokulmasını istiyor.

IMG_1617

 

“Çok zor durumdayız, ne yapacağımızı bilmiyoruz!”

Marketin deposunda bulunan bütün mallarını kaybettiklerini belirten Özgür, “Yangın marketin içine şıçramadı. Şükürler olsunki herhangi bir can kaybı da yaşamadık. Fakat çok zor durumdayız, ne yapacağımızı bilmiyoruz!” ifadelerini kullandı. Marketin şuan faaliyettte olduğunu dile getiren Özgür, “ 200 metre karelik markette 3 çalışanımız bulunuyor. Şimdi sigorta şirketinden ve yetkililerden gelecek raporu bekliyoruz. Umarım zararımız karşılanır.” dedi.

Vienne’de Müslümanlar diken üzerinde

15 binin üzerinde Türkün yaşadığı Vienne şehrinde son dönemde müslümanlara yönelik saldırıların arttığı ifade ediliyor. Yoğun Müslüman nüfusa ev sahipliği yapan şehirde Charlie Hebdo saldırısının ardından Müslümanlara yönelik sözlü tacizlerin arttığını belirten market sahibi Ümit Özgür, “14 yıldır bölgede Fransız toplumu ile Müslümanlar huzur içerisinde yaşıyordu. Şimdiye kadar herhangi bir saldırı ya da sözlü taciz ile karşılaşmamıştık ama son terör olaylarından sonra bölgedeki Türklere ve Müslümanlara yönelik saldırılarda artış yaşandığını herkes görüyor.” dedi.

IMG_1614

 

Türklere ait araçların lastikleri patlatılıyor

Marketi kundaklanan ve büyük maddi kayba uğrayan Ümit Özgür, kendine ait aracın da tekerlerinin kesilerek patlatıldığı bilgisini verdi. Şehirde Türklerin yoğun olarak bir araya geldiği kafelerin ve camilerin önlerinde park halindeki araçların sürekli tekerlerinin patlatıldığını dile getiren Özgür, Bölgede yaşayan Türkler ve Müslümanlar, yaşanan bu hadiselerden tedirgin olmuş durumda. Yetkililerin acil olarak önlem almalarını bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Kuzey Afrika kökenli Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Fransanın Lyon yakınlarında bulunan Vienne şehrinde 15 binin üzerinde Türk vatandaşı yaşıyor. Bölgede Arap toplumuna ait üç, Türk toplumuna ait iki cami bulunuyor.

IMG_1625

Leave a comment

Your email address will not be published.