Ülke bir süredir hiperenflasyon kurbanı. En büyük banknotun 100 bolivar olduğu ülkede, kimi zaman esnaflar paraları sayarak değil tartarak alıyorlar.

Venezuela’da bir kaç yıldır hakim olan ekonomik kriz, para birimi Bolivar’i vurmuş durumda. Para değerini o kadar kaybetmiş ki esnaf ve tüccarlar parayı artık saymıyor ama tartıyorlar. Zira para birimi kara borsada % 30 değerini yitirmiş durumda. Bir dolar bugün yaklaşık 1567 bolivar ediyor.

Venezuela’nın büyük finans şirketlerinden birinin müdürü olan Jesus Casique, « Nakit parayı tarttığımızda enflasyonun ne kadar gerçek olduğunu görüyoruz » şeklinde durumu özetliyor.

Hükümet kanadındansa hiç bir istatistik yapılmıyor yapılmasına da izin verilmiyor. Hükümetin tek tahmini enflasyonun % 200 ila % 1500 civarı olacağını söylemesi. IFM rakamlarına göre ise bu oran % 475 ila % 1660 arasında.

Tarihteki örnekleri

Daha önce de yakın tarihte Almanya 2.Dünya Savaşı sırasında, 90’larda Yugoslavya ve son olarak Zimbabwe astronomik enflasyonla tanışmıştı. Hatta Zimbabwe 100 bin milyar Zimbabwe doları olan banknotlar bastırmıştı. Venezuela hükümeti de gizliden gizliye 10000 ve 20000 Bolivarlık banknotlar basmaya hazırlanıyor.

Venezuela petrol satan ülkelerden birisi ve ABD ile zaman zaman sorunlar yaşıyor. Bunun ülke ekonomisini etkilediği ve ekonomik çıkarlar için ABD ile iyi mi geçinmesi gerektiği Venezuela kamuoyunun sorduğu sorular arasında.

Leave a comment

Your email address will not be published.