Fransa’yı ayağa kaldıran yeni “vatandaşlık yasası” teklifi, ülkede yaşayan 3 milyon 300 binden fazla çifte vatandaşı  tedirgin etmiş durumda. Fransa’da doğan çifte vatandaşları da vatandaşlıktan çıkarılmasını öngören yasa teklifinin, yüzde 55’i çifte vatandaş olan 611 bin Fransalı Türkü nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

fransa-millet-meclisi
Fransa Ulusal Meclisi

Fransa siyasetini ve iktidardaki Sosyalist Parti’yi (PS) ikiye bölen tartışmalı vatandaşlık yasa tasarısına tepkiler çığ gibi büyüyor. Paris terör saldırılarının ardından gündeme gelen “vatandaşlık yasa” teklifi, Fransa’da doğan göçmen kökenli vatandaşları tedirgin etmiş durumda. Fransız vatandaşlığına sonradan geçen çifte vatandaşların, herhangi bir terör ya da casusluk gibi ülke güvenliğini tehtit eden suçlardan dolayı yargılanmaları halinde vatandaşlıktan çıkarılmasını sağlayan yasal düzenlemelerin zaten yürürlükte olduğu herkesin gözden kaçırdığı bir gerçek.

3 Şubat’ta Fransa Millet Meclisi’nde görüşülecek yeni yasa teklifinde, Fransa’da doğan çifte vatandaşları da vatandaşlıktan çıkarılmasınına imkan sağlayan maddeler bulunması, tartışmaları da beraberinde getirdi. Fransa’da doğmuş ve bütün eğitimini Fransa’da tamamlamış kişilerin, vatandaşlıktan çıkarılarak sınır dışı edilebilecek olması, Fransız aydınların ve hukukçuların şiddetli eleştirilerine neden oldu.

Fransa’daki çifte vatandaş Türklerin nasıl etkileneceği merak konusu

Yeni vatandaşlık yasa tasarısının yasalaşması halinde Fransa’da yaşayan 611 bin Türk vatandaşının nasıl etkileneceği ise merak konusu. Ülke genelinde yapılan istatistikler, Fransa’daki çifte vatandaş toplumlar arasında Türklerin de yoğun olarak bulunduğunu ortaya koyuyor.

ined

Ulusal Nüfus Araştırmaları Enstitüsü’nün (INED) 2008 ve 2009’da yayınladığı araştırmanın sonuçları yeni yasa tasarısının ne denli tehlikeli boyutlara ulaşabileceğinin ipuçlarını veriyor. Araştırmanın ortaya koyduğu rakamlar ve en çok çifte vatandaş olan göçmen toplumların sıralamasına bakıldığında, söz konusu yasa tasarısının Fransalı Türkleri de yakından ilgilendirdiği ortaya çıkıyor.

INED’in verilerine göre Fransa’da çifte vatandaşlığı bulunan 3 milyon 300 binden fazla kişi yaşıyor. Fransa’daki çifte vatandaşların ülke nüfusuna oranı ise yüzde 5 olarak açıklanıyor. Çifte vatandaşların yüzde 90’lık kısmını ise gurbetçi aileler ve onların Fransa’da doğan ikinci ve üçüncü kuşak çocukları oluşturuyor.

Türklerin yüzde 55’i çifte vatandaş

Fransa’da yaşayan göçmen milletlerin oranlarını da açıklayan INED’in verileri Türkler hakkında çarpıcı bir bilgiyi gözler önüne serdi. Araştırmaya göre Fransa’da Kuzey Afrika ülkelerinden sonra en çok çifte vatandaşı bulunan ülke Türkiye. Ülkede yaşayan Kuzey Afrika asıllı ülkelerdeki çifte vatandaş oranı yüzde 66 olarak açıklanırken, Fransa’da yaşayan Türkler arasında çifte vatandaş olanların oranı ise yüzde 55. Türklerden sonra çifte vatandaşlık oranı yüzde 43 olan Portekizler geliyor. Fransa’da en az çifte vatandaş olan topluluklar ise Güney Doğu Asya ülkeleri olarak açıklanıyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.