Valerie Boyer, Ermeni soykırım iddialarını yeniden Fransa Ulusal Meclisi gündemine taşıyor

Dört yıl önce Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkileri durma noktasına getiren Ermeni soykırım iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı Perşembe günü yeniden Fransa Meclisi’nin gündemine geliyor.

Ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Marsilya Milletvekili Valerie Boyer tarafından hazırlanan yasa tasarısı parti grubunun desteğiyle Fransız Meclisi’ne sunuldu. Tasarıda, “20’nci yüzyıldaki soykırımlar ve insanlığa kaşı işlenen suçları inkar edenler cezalandırılsın.” ifadelerine yer verildi. 25 Kasım’da da Milli Meclis Adalet Komisyonu’da görüşülen yasanın Perşembe günü mecliste oylanacağı belirtildi.

Yasa tasarısıyla ilgili konuşan Boyer, 2011 yılında hazırladığı tasarının Fransa Anayasa Mahkemesi tarafından ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildiğini hatırlattı. Bu sefer soykırım inkarının ifade özgürlüğünün kötüye kullanımı olarak değil, insanlığa karşı işlenmiş suç kapsamına alınmasını istediğini aktardı. Yeni tasarı ile yasal çıkmazdan kurtulup Fransa Anayasası’nda tanına bütün soykırımların korunacağını iddia etti. Hazırladığı yasa tasarısının kabul edilmesiyle inkar suçunu işleyenlerin ‘insan onuruna saldırı’ suçundan yargılanabileceğini ifade etti.

Valerie Boyer, tasarıyı Cumhurbaşkanı François Hollande, meclis ve senato başkanlarına da gönderdiğini belirtti. Yasa tasarısının kabul edilmesi halinde bu sefer Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin daha düşük ihtimal olduğunu, tasarının ifade özgürlüğü ile ilgisinin bulunmadığını iddia etti. Ayrıca tasarıyı meclisteki tüm parti gruplarına gönderdiğini, iktidardaki Sosyalist Parti içerisinde de yasaya destek veren vekillerin bulunduğunu aktardı.

2011 yılında hazırlanan inkar tasarısının da mimarı olan Valerie Boyer daha önce Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada hazırladığı tasarıya 40’tan fazla milletvekilinin de imza atarak destek verdiğini söylemişti.

Perşembe günü 10.30’da meclis gündemine gelecek yasa tasarısı ile ilgili değişiklik teklifleri görüşülecek. Öğleden sonra gerçekleştirilecek oturumda da yasa tasarısının oylanması bekleniyor.

Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığında Marsilya Milletvekili Valerie Boyer tarafından hazırlanan ve Ermeni soykırım iddialarını kabul etmeyenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkileri kopma noktasına getirmişti. Türkiye Fransa’ya nota vermiş, dönemin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu da Türkiye’ye çağrılmıştı. Fransa Ulusal Meclisi ve Senato’da kabul edilen yasa, Fransa Anayasa Konseyi tarafından anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmişti.

Leave a comment

Your email address will not be published.