Paris Kültür Sanat (PKS) 2015 sezonuna Ayçe Abana’nın oyunculuk, doğaçlama, mimik, beden dili ve etkili iletişim atölye çalışması ile başladı. Usta oyuncuyu tiyatro severler ile buluşturan PKS, 1 Şubat’ta sahneye koyacağı komedi oyunu ‘Pijamalı Adamlar’ ile 2015 yılının ilk tiyatro gösterisine imza atacak.

Paris Kültür Sanat (PKS) 2015 sezon açılışını yaptı. PKS’ye konuk olan usta tiyatro oyuncusu Ayçe Abana, genç tiyatro severler ile buluştu. Oyunculuk, dogaçlama, mimik, beden dili ve etkili iletişim üzerine iki atölye çalışması gerçekleştiren Abana, PKS’nin yeni dönem çalışmalarına fırsat buldukca katılmayı düşündüğünü dile getirdi. 15 kişilik guruplardan oluşan atölyeye PKS tiyatro öğrencileri ve sahne sanatlarına gönül veren isimler katıldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hartford Üniversitesi’nde çağdaş oyunculuk teknikleri üzerine araştırmalar yapan usta oyuncu, Paris’te genç tiyatro severler ile biraraya gelmekten memnun olduğunu ifade etti. Beden dili ve mimik teknikleri üzerine yoğunlaşan Abana, PKS tiyatro öğrencilerinin sergilediği beceriden etkilendiğini ifade etti. 

14772

“Sahnede en çok ihtiyacımız olan zekadır!”

Zekanın çalışılarak geliştirilebileceğini belirten usta oyuncu, atölyeye katılan tiyatro öğrencilerine, oyunculukta zekanın en çok ihtiyaç duyulan gereksinim olduğunu söyledi. Sahnede samimiyeti, zekanın yansıttığını dile getiren Abana, “Bilgisizlik ve tekniklerin fazla incelenmiyor oluşu, zekanın öneminin anşılmasını engelliyor. Sahnede en çok ihtiyacımız olan zekadır!” dedi. 

14775

“Umut verici bir tablo ile karşılatım”

Avrupa’da yaşayan genç Türk nesil için olumsuz bir önyargının olduğunu dile getiren Ayçe Abana, bu önyargının gerçeği yanıstmadığını bu çalışma ile yaşayarak gördüğünü ifade etti. Çalışmaya katılan gençleri beden dili ve mimiklerin doğru kullanımı konusunda oldukça başarılı bulduğunu belirten Abana, “Bu çalışmaların devam etmesini istiyorum ve fırsat buldukça Fransa’da tiyatro sever Türkler ile bir araya geleceğim. Kendime de bu çalışmalar sayesinde bir çok yenilik katıyorum. Bu çalışmalar benim için de bir araştırmanın parçası oluyor. Bu çalışmaların sonucunda Türk tiyatrosuna kaynak bir kitap kazandırmış olacağım.” ifadelerini kullandı. 

Pijamalı Adamlar, Paris’e geliyor

14776

Paris Kültür Sanat 2015 yılının ilk tiyatro etkinliğini sahneye koymak için çalışmalarına hız verdi. PKS Direktörü Ali İnan 1 Şubat tarihinde Théâtre Du Gymnase’da ‘Pijamalı Adamlar’ı tiyatro severler ile buluşturacaklarını duyurdu. Usta tiyatro oyuncularını biraya getiren, Necmi Yapıcı’nın yazıp yönettiği ve rol aldığı komedi oyununda Ceyhun Fersoy, Erdem Baş, Cem Aksakal, Murat Ergür, Faruk Sofuoğlu ve Ufuk Yapıcı sahne alıyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.