Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) Paris’te düzenlediği  2015 Nevruz kutlamalarına,  Şanlıurfa tanıtımı damgasını vurdu. Sıra gecelerini aratmayan UNESCO resepsiyona katılan davetlilere yöresel yemek ve müzik ziyafeti verildi. 

2015 yılı Nevruz kutlamaları Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO), ev sahipliğinde gerçekleşti. Türk dünasını UNESCO sahnesine taşıyan  Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) UNESCO ile birlikte düzenlediği kültür şöleni çok sayıda Fransız ve Türk davetlilerin katılımına sahne oldu. 6 UNESCO üyesi ülke ve 8 gözlemci ülkenin yanısıra bir misafir ülkenin katılımıyla gerçekleşen Nevruz kutlamalarına Şanlıurfa resepsiyonu damgasını vurdu.

16226

TURKSOY’un organize ettiği nevruz kutlamalarında sahne alan Azarbeycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan,Türkiye, Altay, Kafkasya, Baskhkortostan, Sakha-Yakutia, Tuva, Tataristan, Dağistan, Moldavya (Gagavuzya) ve Moğolistanlı guruplar Turk Dunyasinin Kulturel zenginligini ve cesitliligini ortaya koydu. 1400 kişilik salonun tamamı dolarken yüzlerce kişi ise salonda yer kalmadığı için etkinliği izleyemedi.

UNESCO’nun Şanlıurfa resepsiyonu sıra gecelerini aratmadı

TURKSOY etkinliğinin ardından UNESCO Türkiye Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde geçekleşen Şanlıurfa resepsiyonu renkli görüntülere sahne oldu. Şanlı urfa’nın yöresel lezzetlerinin tanıtıldığı ve ikram edildiği resepsiyon, Nevruz kutlamalarına damga vurdu.  Sıra gecelerini aratmayan UNESCO’nun Şanlıurfa resepsiyonunda davetlilere yöresel yemeklerin yanısıra çiğ köfte ikram edildi. Şanlıurfa türküleri eşliğinde eğlenen davetliler unutulmaz bir Nevruz etkinliği yaşadı. UNESCO Daimi Temsilcisi Hüseyin Avni Botsalı ile birlikte şarkı ve türkilerin söylendiği resepsiyona katılanlar yöresel türkilerine eşlik ederek halay çekti.

Resepsiyonda konuşma yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, UNESCO’nun ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliklerden dolayı Büyükelçi Hüsyin Avni Botsalı’ya teşekkür etti. UNESCO’nun çatısı altında bu yıl Şanlıurfanın ve Göbeklitepe’nin tanıtıldığına değinen Güvenç, resepsiyona katılan davetlilere ve etkinlikte emeği geçen çalışanlara teşekkür etti.

Şanlıurfa’nın kapılarını dünyaya açtığını belirten Büyükelçi Botsalı, Şanlıurfa’nın UNESCO üzerinden dünyadaki şehirler platformunu gastronomi kenti olarak tescil etmeye talip olduğunu belirtti. Botsalı, Şanlıurfa’da bulunan ve dünyanın en eski tapınağı olma özelliği taşıyan Göbeklitepe’nin UNESCO Kalıcı Miras Listesi’nde yer alması için büyük çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Davetlilere resepsiyonun sonunda Şanlıurfa’yı ve Göbeklitepe’yi tanıtan kitapcıklar dağıtıldı.

Leave a comment

Your email address will not be published.