Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyon ile Nevruz Bayramı kutlandı. Afganistan, Azerbaycan, Hindistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiye ve Türkmenistan daimi temsilciliklerinin birlikte düzenlediği resepsiyona Kürt ezgileri damgasını vurdu.

VDT_5754

Nevruz’u kutlamak için Paris’teki UNESCO’ya gelen davatlileri  Daimi Temsilci Büyükelçiler, girişte karşıladı. Başkonsolos Emre Kadıoğlu ve yazar Nedim Gürsel’in yanı sıra çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı resepsiyonun açılış konuşmasında UNESCO Genel Direktörü Irına Bokova’nın Nevruz mesajı okundu.

VDT_5775

Nevruz resepsiyonunda  Daimi Temsilciliklerin ülke mutfaklarına ait lezzetler davetlilere ikram edildi. Kuzey Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’nden gelen  sanatçıların seslendirdiği  Kürt ezgiler ve  Türkçe eserler davetlilerin büyük beğenisini topladı.

VDT_5782

“Nevruz uzlaşma ve uluslararası diyaloğu güçlendirmek için bir davet gibidir”

Bokova’nın mesajında Nevruz Bayramı’nın farklı inanışları ve ritüelleri bir araya geldiği ve baharın gelişini kutlanırken gelecek nesillerede bir yıllık taahhüt verildiği vurgulandı. Bokova, mesajında Nevruz’un, uzlaşmayı ve uluslararası diyaloğu güçlendiren bir çağrı olduğuna değindi.

Nevruz’un ”Birlik ve beraberliği ve de kültürün gücünü ortaya koyuyor.

Resepsiyonda basın mensuplarına açıklamada bulunan Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilci Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, dünyada ve bölgedeki gelişmeler dikkat çekerek, Pakistan’da bombaların  patladığı bir ortamda Nevruz’u kutlamanın kolay olmadığına dikkat çekti. Nevruz’un 2009 yılında UNESCO’da, 2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Dünyanın ortak kültür mirası olarak kabul edildiğini ve bu sayede  Türkiye’nin de içinde olduğu 11 ülke tarafından birlikte kutlandığını dile getirdi.

VDT_5757

Nevruz’u UNESCO’da kutlamanın çok anlamlı olduğuna vurgu yapan Botsalı, “ Nevruz, Türk dünyasının bayramıdır, bunun içindir ki bizim için çok anlamlı ve değerli. Kültürün, terör ve şiddetin alternatifi gerçek tedavisi, gerçek ilacı olduğunu göstermek gerekiyor. Bugün her zamankinden daha çok buna ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

Your email address will not be published.