UNESCO’da ‘Türk Pasaportu’ Filmi Gösterildi. Yönetmenliğini Burak Arlıel ve yapımcılığını Güneş Çelikcan’ın üstlendiği 2011’de tamamlanarak Cannes film festivalinde ödül alan ‘Türk Pasaportu’ adlı belgesel filmi UNESCO’da gösterildi.

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi işgali altındaki Avrupa ülkelerinde toplamakamplarına gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan binlerce Yahudi’ninAlmanya, Fransa, İtalya, Yunanistan ve bazı diğer Balkan ülkelerindekiTürkdiplomatları tarafından düzenlenen pasaport ve belgelerle güvenli limanTürkiye’ye ulaştırılmalarını anlatan Türk Pasaportu belgesel filmi UNESCO çatısıaltında ilk kez UNESCO Türkiye Daimi temsilciliği katkıları ile gösterildi.

Paris’te bulunan UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni BOTSALI, UNESCO Eğitim Sekreter yardımcısı Quian Tang, Aladin Proje direktörü Anne Marie Revcolevshi Film gösterimi öncesinde filmin ve günün anlam ve önemini belirten birer konuşmalar yaptılar.

UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı şunları söyledi: ‘Bugünkü bölgesel konjoktürel yaşanan sorunlardan bağımsız olarak dünyada antisemitizm ve ırkçılığın her türlüsüyle din mezhep ayrımcılığıyla insanları toplulukları yok etmeye yönelen tüm faaliyetler tüm ideolojilere karşı tüm insanlık dayanışma içinde hareket etmek zorundadır. Türkiye tabiatıyla Birleşmiş Milletler üyesi olarak barışı dış politikasını ana şiarı edinmiş bir ülke olarak önde gidenlerdendir. Bildiğiniz gibi yarın ülkemizde düzenlenecek törenler TBMMbaşkanımızın himaye ve sahipliğinde düzenleniyor. Onun dışında Mevlüt Çavuşoğlu Auschwitz’deki törene katılacak. Diğer taraftan çok enteresan bir olay. Türkiye’nin 2. Dünya Savaşında tarafsız olduğu dönemdeki faaliyetleri anma yadaİspanya’da İtalya’da Macaristan’da Nazizm’in işgali altında yada Nazizm’in yörüngesinde hükümetlerin iş başında oldukları dönemlere baskı gören toplama kamplarına gönderilen öldürülen Yahudilerin önemli bir bölümü Türk kökenli olanları yada Türkiye ile bir şekilde bağlantılı olanları Nazizm’den kurtularak Türk pasaportuyla Türk nüfus cüzdanlarıyla, trenlerle ülkemize getirildiklerini biliyoruz. 2011de ‘ Türk Pasaportu’ belgesel çekildi. Cannes’da gösterildi amaBirleşmiş Milletler çatısı altında hiç gösterilmemişti. Biz bugün BM çatısı altında göstereceğiz. Fransa’daki Musevi cemaatlerinin de temsilcileri var. Elbette 12. yy dünyamızın yeni sınamalarla karşı karşıya olduğu bir durumda, yeniden ırk din mezhep ayrılıklarının, medeniyetler kültürel çatışmaları kehanetlerinin dillendirildiği bir dönemde bu Türkiye’nin dünyaya mesajı açısından önemlidir.”

Leave a comment

Your email address will not be published.