Havayolu şirketlerinin izin döneminde uyguladığı sezon tarifesi yurtdışında yaşayan Türkleri mağdur ediyor. Havayolu şirketlerinin 30 Haziran, 8 Eylül tarihleri arasında tavan yapan bilet fiyatları el yakarken, Fransa’da yaşayan Türk aileler Türkiye’ye gitmek için karayolunu tercih etmek zorunda kalıyor. İzin döneminde THY ile Paris’ten Tel Aviv’e giden yolcular, Paris’ten Ankaraya’a giden yolcuların yarı fiyatına bilet alıyor. 

Fransalı Türkler bu yılda izin döneminde karayolunu tercih etmek zorunda kalacak. Türk Hava Yolları (THY) başta olmak üzere bütün havayolu şirketlerinin uyguladığı sezon tarifesi, yurtdışında yaşayan Türkleri mağdur ediyor. Havayolu şirketlerinin 30 Haziran, 8 Eylül tarihleri arasında tavan yapan bilet fiyatları el yakıyor. Daha ucuz uçak bileti bulmak isteyenlerin aylar öncesinden bilet arayışına girmesi ise nafile. Zira onlarca havayolunu araştıran ve daha ucuz bilet bulmaya çalışan aileler, gördükleri fiyatlar karşısında hayal kırıklığına uğruyor. Yıl içerisinde 80 Euroya bilet satan havayolu şirketlerinin uyguladığı ‘sezon tarifesi politikası’ eleştirilerin odağında. İzin dönemi yaklaştıkca ucuz uçak bileti arayışına giren gurbetcilerin şikayetleri her geçen gün artıyor. “Erken al, ucuz al” uygulamasının da izin dönemi için geçerli olmadığını belirten Fransalı Türkler, karşılaştıkları fiyatların tahminlerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor. Her yıl izin döneminde çok yüksek fiyatlarla karşılaşan ve Avrupanın diğer ülkelerinden daha pahalıya uçtuklarını dile getiren Fransalı Türkler, yetkililerden çözüm bekliyor. 

Uçak biletleri el yakıyor

İzin döneminde uçakla Türkiye’ye aktarmasız gitmek isteyen bir kişi için en ucuz bilet fiyatları, bugünlerde alınması halinde 396 Eurodan başlıyor.  1 Temmuz- 1 Agustos tarihleri arasında gidiş dönüş direk Paris- İstanbul uçuşları için Fransız Havyolu Şirketi Air France’un 345, 14 Eurodan başlarken, aynı tarihler için İstanbul’a  Onur Air,  396,74 Eurodan, THY, 438,51 Eurodan başlayan fiyatlar sunuyor. İzin dönemi yaklaştıkca artan fiyatlar erken alınmadığı taktirde kişi başı gidiş dönüş bilet ücreti 1000 Euroyu rahatlıkla aşabiliyor. 

Aileler karayolunu tercih etmek zorunda kalıyor

İzin döneminde havayolu ile Türkiye’ye gitmek isteyen ailer için uçak biletleri oldukca pahalı. İki çocuklu bir aile için THY biletleri,  bugün alınması halinde 1540 Eurodan başlıyor. Air France, 1394 Euro, Onur Air 1680 Eurodan başlayan fiyatlar sunuyor. İlerleyen tarihlerde fiyatların artması ise kaçınılmaz. Direkt uçuşlara nazaran daha ucuz olan aktarmalı uçuşlar ise Türk aileler tarafından pek tercih edilmiyor. Karayolunu tercih etmek zorunda kalan ailelerin en büyük beklentisi biran önce uçak biletlerinin daha makul seviyelere çekilmesi.

Turizm acentaları da sezon fiyatlandırmasından rahatsız

Sezon fiyatlandırmasından rahatsız olanlarlar sadece yurtdışında yaşayan Türkler değil. Havayolu şirketlerinin uyguladığı fiyat politikası turizm acentalarınıda zor durumda bırakıyor. Fiyatların pahalı olması karşısında müşteri ile karşı karşıya kaldıklarını dile getiren ajenta yetkilileri, kendilerinin de bu fiyat politikası nedeniyle mağdur olduklarını belirtiyor. Fiyatların izin döneminde havayolu şirketleri tarafından bilinçli bir şekilde yükseltildiğini aktaran yetkililer, fiyatların internette kontrol edilmesi sayesinde müşterilerin ikna olduğunu belirtiyor. Konu hakkında bilgi aldığımız turizm acenta yetkilileri, fiyatlandırma konusunda karşılaştıkları ilginç detayları Zaman France’a aktardı. 

“İzin döneminde İsrail’e gitmek, Türkiye’ye gitmekten yarı yarıya ucuz” 

THY’nin izin döneminde yurtdışında yaşayan Türkler için verdiği fiyatların kafa karıştırdığını söyleyen ajenta yetkilisi  THY’nin  Türkler için verdiği fiyatlar hakkında önemli bir detay verdi. Paris’ten  İsrail ya da Tunus’a gitmenin,  yine Paris’ten Ankara ya da Kayseri’ye gitmeketen ucuz olduğunun altını çizdi. Türk Hava Yolları’nın Paris’ten 6 Temmuz, 30 Agustos tarihleri arasında bir kişilik  gidiş dönüş ücreti olarak Paris’ten İsrail’e  363 Euroya, Tunus’a 396 Euroya bilet sattığını fakat yine aynı tarihlerde Paris’ten bir kişilik gidiş dönüş Ankara bileti için 614 Euroya bilet sattığını açıkladı. Bu durumun gerek müşteriler açısından gerekse de kendileri açısından oldukca düşündürücü olduğunu belirten acenta yetkilisi, “İzin döneminde yurtdışında yaşayan Türklerin mağdur edildiğini” dile getirdi. 

Leave a comment

Your email address will not be published.