Maliye Bakanlığı genel sekreteri Christian Eckert, tütün fiyatlarına 1 euro civarında artış yapılacağını açıkladı.

Hükümet sarma tütün ve sigara fiyatlarında % 15’lik bir artışa hazırlanırken, sigara üreticileri ve özellikle tiryakiler bundan önemli oranda etkilenecekler.

Europe 1 radyo kanalına açıklamalarda bulunan Christian Eckert, % 15’lik artışla amaçlarının 2017 yılı için Sosyal Güvenlik bütçesini güçlendirmek olduğunu ve artiştan gelen tutarın Sosyal Güvenlik kurumuna aktarılacağını söyledi.

Şu an için tütün üreticileriyle alakalı bir vergi artırımı düşünmediklerini ama yakın gelecekte buna yönelik te çalışmalar yapacaklarını söyleyen Eckert, devlet planlama tahminlerine göre bu vergi düzenlemeleiyle elde edilecek 130 milyon euronun da sigaraya karşı mücadelede yine sağlık alanında kullanılacağını bildirdi.

En son Fransa’da tütün ürünlerine zam 2014 yılının Ocak ayında yapılmış böylece en ucuz sigara paketi 6.50 euroya çıkmıştı.

Sigara zammını doğal olarak eleştiren Japon Tabocca firması Fransa temsilcisi Benoit Bas ise zammın Fransa’nın kasasından ziyade Lüksemburg ve Belçika’nın kasasını dolduracağı eleştirisinde bulundu. Zira Lüksemburg ve Belçika’da sigara Fransa’ya göre % 50 daha ucuz ve sınıra yakın yerleşim yerlerindeki Fransızlar bu ülkelere sık sık giderek önemli miktarlarda tütün ürünü alıyorlar.

Leave a comment

Your email address will not be published.