Türkler için dil testi hukuken geçersiz

Avrupa Adalet Divanı’nın (AAD), geçen yıl aldığı ‘Türk vatandaşlarından aile birleşimi vizesi için Almanca istenemeyeceği’ kararını iki Alman mahkemesi daha onayladı. Berlin-Brandenburg Eyalet Yüksek Mahkemesi (OVG) ve Münih İdare Mahkemeleri Almanca testini hukuken geçersiz buldu.

Berlin-Brandenburg Eyalet Yüksek Mahkemesi (OVG) ve Münih İdare Mahkemeleri, eşini Almanya’ya getirmek isteyen Türk vatandaşlarını sevindirecek kararlar aldı. Bu iki mahkeme, aile birleşimi yoluyla Almanya’ya gelecek Türk vatandaşlarından Almanca bilme şartını 10.07.2014 tarihli ve C 138/13 dosya numaralı kararıyla Avrupa yasalarına aykırı bulan Avrupa Adalet Divanı’nı (AAD) haklı buldu.OVG Berlin- Brandenburg, Türkiye’den evlenerek geleceklerden talep edilen Almanca dil testini ‘hukuken geçersiz’ saydı. AZ: OVG 7 B 22.14 kararıyla mahkeme, Türk eşlerden dil testi istenemeyeceğine hükmetti. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 1980′de imzalanan Uyum Anlaşmalarına atıfta bulunan OVG Berlin- Brandenburg, Türk vatandaşlarına yeni engeller çıkartılıp şartların zorlaştırılamayacağını kaydetti.
Avukat Temel Nal da Münih İdare Mahkemesinde kazandığı davayı haber verdi. 05.11.2014 tarihli ve 23 K 12.5365 dosya numaralı kararda mahkeme, evrakta sahtecilik yapılarak alınan Almanca dil sertifikası ile Almanya’ya gelen Türk gencin oturumunu iptal etmedi.Bu olayda söz konusu genç, üçüncü bir şahsın kendisi yerine girdiği sınavın sertifikası ile Alman Başkonsolosluğundan aile birleşimi vizesi alabildi. Ancak genç Almanya’ya geldikten sonra durum ortaya çıktı ve yabancılar dairesi gence ceza davası açtı ve oturum müsadesini iptal etti. Mahkeme ise, ilk önce ceza davasını ceza vermeden kapattı ve ardından da avukatının öne sürdüğü ‘zaten Almanca şartı aranamaz’ gerekçesini kabul etti ve oturum müsadesinin devamına karar verdi. 2007 yılında yürürlüğe giren yasayla Türkiye’den Almanya‘ya gelecek eşlerin Almanca dil sınavına girmeleri mecbur hale getirilmişti.
“Dil mecburiyeti bir an önce yasadan kaldırılsın”
 
Mahkemenin kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıklayan Yeşiller Partisi İç Politika Sözcüsü Volker Beck, „Dil şartı oturum yasasından bir an önce kaldırılsın. Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin dil şartını  eşlerin gelebilmesi için ön şart olarak yok hükmünde sayan kararını memnuniyetle karşılıyorum“ dedi.Dil şartının iç politikaya hizmet etmediğini söyleyen Volker Beck, “Almanya’ya gelenler burada uyum kurşuna gidebilmeli. Almanca en iyi Almanya’da öğrenilir.’ ifadelerini kullandı. Yeşillerli Beck, Birlik Partileri CDU/CSU’nun eş ve ailenin devletin korumasında olduğunu söylemesine rağmen, söz konusu yabancılar olduğunda bunun sadece kağıt üzerinde kaldığını iddia etti.
TGD Başkanı Çınar: Özoğuz harekete geçmeli
 
Almanya Türk Toplumu Başkanı Safter Çınar, Berlin- Brandenburg Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin verdiği kararın Avrupa Adalet Divanı’nın daha önceki ‘Dil şartı hukuka aykırı’ kararının teyidi olduğunu hatırlatarak, Federal Uyum Bakanı Özoğuz’u bir an önce dil şartını mecbur tutan yasayı kaldırmak için harekete geçmeye çağırdı.Münih Yabancılar Meclisi Başkanı Nükhet Kıvran da uygulamanın zaten eşitlik prensibine ve Anayasanın ‘insan onuruna dokunulamaz’ ilkesine aykırı olduğunı söyledi ve kararları olumlu buldu.

Leave a comment

Your email address will not be published.