Binlerce Fransalı Türkün her yıl yenilemek ve 106 euro ödemek zorunda kaldığı ‘Oturum Kartı’ (Titre de Sejour) çilesi sürüyor. Valiliklerin aldığı ücretlerin yasal olmadığını açıklayan Paris Başkonsolosluğu Hukuk Danışmanı Avukat Selçuk Demir, Fransalı Türkleri sosyal paylaşım ağı ‘Facebook’ üzerinden bilgilendirerek, valiliklere sunulacak dilekçenin örneğini yayınladı. Sosyal medyada örgütlenen Fransalı Türkler ödedikleri ücretleri geri istemeye hazırlanıyor.

Fransa’da yaşayan Türklerin oturum kartlarından (Titre de Sejour )  alınan ücretlerin yasal olmadığı belirtiliyor. 2004 yılından sonra Fransa’ya giriş yapan birçok Türkiye kökenli vatandaşın oturum kattları alışıla gelmiş on yıllık oturum kartlarının aksine  her yıl yenilenmeye devam ediyor. Her yıl başvuru yapanlardan 106 euroluk harç bedeli (pul vb. masraflar) Fransalı Türklerin tepkisine neden oluyor. Uygulamanın yasal olmadığını açıklayan Paris Başkonsolosluğu Hukuk Danışmanı Avukat Selçuk Demir, Fransa’da Türk vatandaşlarından alınan oturma kartı ücretlerinin hukuki bir temelinin olmadığı bilgisini verdi.

 Demir, 12 Eylül  1963 tarihinde Türkiye ile Türkiye ile Avrupa Ekonomi Topluluğu (AET) arasında gerçekleşen Ankara Antlaşması’na atıfta bulunuyor. Bugünkü Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye  arasındaki ilişkilerin hukuki temelini oluşturan Ankara Antlaşması uyarınca, topluluğun  19 Aralık 1973 tarihinde verdiği kararlara vurgu yapan Demir, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türklerin bu antlaşma ve alınan bu kararlar çerçevesinde bir takım kazanınlar elde ettiğini dile getirdi.

Bu bağlamda Fransalı Türklerin bulundukları Valilik ya da Kaymakamlık makamlarına dilekçe ile başvurabileceklerini ifade eden Demir, “Bu sayede alınan ücretlerin geri ödenmesi sağlanabilir. Valiliklerin ne yönde karar alacakları şimdilik bilinmiyor ama vatandaşlarımız haklarını aramalıdır.” şeklinde konuştu.

Facebook’ üzerinde “Fransa’da oturum kartı yenileme ücreti ödemeyelim” başlığı ile gurup kuran Selçuk Demir, vatandaşların valilik ve kaymakamlıklara yazacakları dilekçenin bir örneğini yayınladı.  Demir, “Oturum kartları alırken veya yenilerken valilikler tarafından alınan harçlar (Pul parası vb.) tamamen illegaldir. İadesini isteyin!” dedi.

Valiliklerin vereceği karar merakla bekleniyor

Bu hak arayışı sayesinde Fransa’da da bir ilke imza atmak istediklerini belirten Demir,  Ankara Antlaşması kapsamında başta İngiltere olmak üzere bir çok Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin Türk vatandaşları lehine olumlu kararlar aldığına dikkat çekti. Örnek kararlara vurgu yapacaklarını belirten Demir, “ Biz başvuruda bulunacağız, valiliklerin vereceği kararı bekleyeceğiz. Fransa makamlarının ne yönde karar vereceğini şimdiden bilemeyiz fakat merakla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

Your email address will not be published.