Fransalı Türler 2017 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde daha etkin bir rol üstlenmeye kararlı. Val-de-Marne İl Genel Meclis Üyesi Metin Yavuz başkanlığında kurulan Alain Juppe’ye Destek Komitesi, Cumhurbaşkanlığı adaylarının belli olacağı ön seçimler için Fransalı Türkleri sandığa çağıracak

2015 yılında gerçekleşen İl Genel Meclisi şeçimlerinde Val de Marne İl Genel Meclisi üyeliğine seçilen Türk asıllı Fransız siyasetci Metin Yavuz yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransalı Türklerin ortak hareket etmesi için ilk adımı attı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Alain Juppe’yi destekleyeceğini açıklayan Yavuz, kendisine destek veren Türk Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile bir araya geldi.

Alain Juppe’ye Destek Komitesi’nin tanıtımını yapan Yavuz, komitede yer alan isimler ve komitenin yüreteceği faaliyetler hakkında bilgi verdi. Eda Axelle, Emine Çetin, Selçuk Demir, Osman Sezer Salih Sert ve Oben Ayyıldız’ın bulunduğu komitenin tanıtım toplantısına Paris Kültür Sanat Direktörü Ali İnan, STK Temsilcileri İlyas Gürel, Raif Keskin, Murtaza Karagür, Pembe Hekimoğlu, Neriman Bostancı, Blent Cumur, İbrahim Kotan, Aslı Ünlü, Gülşah Esdevlet, Osman Bedri, İzzet Albayrak, Kadim Özdemir ve Aysun Otgünlü katıldı. Alain juppe destek komitesi

“Türk toplumu kapalı bir kutu değildir!

Siyasi çevrelerde sürekli Türk toplumunun kapalı bir kutu olduğu yönünde söylemlerin olduğunu fakat bu eleştirilere katılmadığını belirten Yavuz, “Türk toplumu artık kapalı bir kutu değil. Artık 150 binden fazla Fransız vatandaşı seçmenimiz var. Artık Fransalı Türkler seçimlerde daha etkin olacak ve kapalı bir toplum olmadığını bütün siyasilere gösterecektir.” ifadelerini kullandı.

Fransız vatandaşı olan Türkler, ön seçimlerde oy kullanabilir

Cumhurbaşkanlığı aday adaylığı seçimlerine değinen Yavuz, Cumhurbaşkanı adaylarının belirlendiği süreçte Fransız vatandaşı olan bütün Türklerin ön seçimlere katılabileceğine dikkat çekti. Bu konunun Fransalı Türkler tarafından bilinmediğini dile getiren Yavuz, “Komite aracılığı ile bütün Fransız vatandaşı olan Türklerin oy kullanma hakkının olduğunu anlatmaya çalışacağız. Bu sürecin Türk toplumu için açık olduğunu seçmen kaydı gerektirmediğini ve  herhangi bir siyasi partiye üye olmayanların da iki euroluk bir katılım bedelini ödeyerek oyunu kullanabileceğini anlatacağız.” dedi.

VDT_4961

“Amacımız, Alain Jupe’nin Cumhurbaşkanlığı yarışına girmesini sağlamak.”

Herhangi bir siyasi partinin üyesi olan Türklerin ise ödeme yapmasına gerek olmadığını belirten Yavuz, “Komite olarak Cumhurbaşkanlığı yarışına katılacak aday adaylarının belirleneceği ön seçimlere daha çok Fransalı Türkün katılımını sağlamayı amaçlıyoruz. Öncelikli hedefimiz ise Alain Juppe’yi destekleyerek O’nun cumhurbaşkanlığı yarışına girmesini sağlamak. Bizler, Alain Juppe’nin siyasi yol haritasını Fransalı Türk toplumuna aktarmakla görevliyiz. Bu çerçevede çalışmalarımızı bütün Fransa genelinde sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

“İnternet sitemiz ve sosyal medya üzerinden etkin bir kampanya yürüteceğiz”

2017‘de gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri için komitenin ne gibi çalışmalar yapacağına açıklık getiren Yavuz,  Alain Juppe’ye Destek Komitesi olarak internet sitesi kuracaklarını ve bütün katılımların internet üzerinden yapılacağını aktardı. Komitenin bütün bilgilendirme ve iletişim sürecinin bu sistem üzerinden gerçekleştireceğine değinen Yavuz, “ Sosyal medya üzerinden de yoğun bir katılım sağlamayı hedefliyoruz. Kampanya sürecinde internet sitemiz üzerinden kayıt olma ve belli bir sayıya ulaşmamız çok önemli. Bizim ekonomik nedenlerden dolayı bütün ülke genelinde büyük mitingler yapmak gibi bir olanağımız yok. Bu yüzden sosyal medyayı ve internet ortamını etkin bir şekilde kullanmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

Your email address will not be published.