Avrupa’da yaşayan Türkler izin sezonu gelirken, polis teşkilatı artan hırsızlık olaylarına karşı vatandaşları uyardı.

Vatandaşların izin süresinde komşularından destek alması, hırsızlık sigortası yaptırması, kapı ve pencerelerini güvenli hale getirmeleri öneriliyor. Avrupa’da yıllık izin dönemine girilirken özellikle Türkiye’ye giden ailelerin hırsızlığa karşı önlem alması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Yurtdışında herhangi bir ülkeye tatile gidecek vatandaşlara yönelik uyarılar gelmeye devam ediyor. Tatil için evlerinden uzun süre ayrı kalacaklara komşularından destek alması tavsiye ediliyor. Hırsızların özellikle posta kutuları boşaltılmayan evleri takibe aldığı ve evde olmadığını anladıkları ailelerin konutlarını soydukları belirtiliyor. Çok sayıda hırsızlık vakasının teşebbüs aşamasında engellenebildiğini belirten uzmanlar, ‘Evlerde ara sıra hareketlilik sağlanması hırsızlar için ciddi caydırıcı bir unsur.’ ifadelerini kullanıyor.

BİZİM EVE HIRSIZ GİRMEZ DEMEYİN

Polis yetkilileri sağlam olmayan kapı ve pencerelerin hırsızlara davetiye çıkardığını belirterek ‘Evde değerli bir şey yok, bize hırsız girmez’ şeklinde ifadelerin yanlış olduğunu söylüyor. Emniyet yetkilileri ‘hırsız her zaman çalacak çok şey bulacağı ümidiyle hareket eder’ sözleriyle uyarıyor. Alarm sistemleri ve güvenli kapılar hırsızlar için caydırıcı unsurlar olarak öne çıkıyor.

‘SİGORTAM VAR, NASILSA ÖDER’ ALGISI YANLIŞ

Evlerin hırsızlığa karşı sigortalatılmasının olası hırsızlık olaylarında zararın tazmini için önemli bir diğer unsur. Sigortaların neleri kapsadığının kontrol edilmesi gerekiyor. ‘Sigortam var, nasılsa öder’ özgüveni düşük kapsamlı sigortalarda hayal kırıklığı oluşturabilir.

Araba galerine ve tamirhanelere giren hırsızların araçlarla lastikleri boşalttığı, araçların ayna ya da navigasyon gibi parçalarını söktüklerini belirten emniyet yetkilileri, yaşanan hırsızlık olaylarına ilişkin sektör temsilcileri ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu. Özellikle Doğu Avrupa’da organize olarak Almanya’ya gelen hırsızlık çetelerinin onlarca aracı aynı anda soyduğu bildirildi.

Leave a comment

Your email address will not be published.