Gurbetçilerin başına bela olacak yeni yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) geçti. Otomatik Bilgi Transferi anlaşmasına onay veren Türkiye, Avrupa’daki Türklerin mal varlıkları hakkındaki bütün bilgileri, isteyen ülkeler ile paylaşacak.

Vergi kaçakçılığı ile mücadele kapsamın hazırlanan anlaşmada “Yurt dışında çalışan Türk vatandaşları hariçtir” ibaresi unutulunca, gurbetçiler büyük bir tehdit ile karşı karşıya kalmış oldu.

Fransa ve Alman maliye bakanlıkları bilgilere direk ulaşabilecek

Milli Gazete’ye konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa İşcan, protokolün 3 Kasım 2011 tarihinde Fransa’da imzalandığını ve 3 Mayıs 2017 tarihinde TBMM ’de kabul edildiği bilgisini verdi. Yasanın 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini dile getiren İşcan, sistemde toplanan bütün bilgilerin Fransa ve Almanya’nın maliye bakanlıkları ile doğrundan paylaşılacağına dikkat çekti. İlgili makamlar bu bilgileri istediği yerde kullanma hakkına sahip oldugunu belirtti.

Gurbetçilerin aldığı sosyal yardımlar 10 yıl geriye dönük istenebilir

TBMM’den geçen Otomatik Bilgi Transferi çerçevesinde Avrupa’da yaşayan ve ve sosyal yardım alan gurbetçilerin başı fena derde girebilir. Bulundukları ülkelerde sosyal yardımlardan yararlanan ve daha önce Türkiye’deki mal varlıkları hakkında bilgi vermeyen gurbetçiler için 10 yıl geriye dönük araştırma yapma ve verilen yardımların geri istenmesi mümkün.

Sosyal güvenlik uzmanları bu durumun Avrupa’daki gurbetçileri ciddi manada zor durumda bırakacağına dikkat çekiyor. Bütün yatırımlarını Türkiye’de yapan ve Avrupa’da işsiz ya da farklı gelir kaynaklarına sahip kişilerin mal varlıklarının bundan sonra daha sıkı şekilde mercek altına alınacağı ifade ediliyor.

Avrupalı Tükler için büyük tehdit

Otomatik Bilgi Transferi Protokolü’nü diplomatik bir hata olarak değerlendiren uzmanlar imzalanan protokolde  “Yurt dışında çalışan Türk vatandaşları hariçtir” ibaresi eklense böyle bir sorunun yaşanmayacağına dikkat çekiyor. Vergi kaçakçılığı ile mücadelede atılmış önemli bir adım olarak değerlendirilen protokolün Avrupalı Türklere yansımasının çok farklı olacağına dikkat çekiliyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.