Yurt dışından Türkiye’ye izne giden vatandaşların araba kiralarken çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Yurt dışında yaşayıp Türkiye’deki tatillerinde genellikle araç kiralamayı tercih eden vatandaşların uzun süreli ve döviz cinsinden kiralama yapmaları, son dönemde bu sektörde mevzuata aykırı birçok firmanın türemesine neden oldu. Standarda aykırı uygulamalar nedeniyle birçok araç kiralayan mağdur olurken, yetkililer araç kiralarken mutlaka ‘kiralama kaskosu’ bulunan firmaların tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlar Türkiye’de uluslararası araç kiralama prosedürüne uygun hizmet veren firma sayısının az olduğunu belirterek, “Bu durum sektördeki kalitenin düşmesine sebep oluyor. Son zamanlarda taşımacılık sektöründe yapılan düzenlemelerin oto kiralama sektöründe henüz yapılmamış olması hem birçok firmayı hem de vatandaşlarımızı mağdur ediyor. Örneğin bazı firmalar kiralama kaskosu yaptırmadığından kaza sonucu oluşan hasar bedellerini sigorta şirketlerinden tahsil edemedikleri için kullanıcılara yansıtmaktadır. Özellikle Ramazan ayında ve bayramlarda çokça gelen gurbetçilerimizin, bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor.” dedi.

Eğer ilk kez araç kiralayacaksanız, anlaşmanızı yapıp sözleşmeye imza atmadan önce birkaç önemli konuya dikkat etmelisiniz. Son zamanlarda hızla büyüyen bu sektörde işini hakkıyla yapan firmaları seçmek oldukça zorlaştı. Alanında bilinen bir markayla çalışmanız işin en önemli kısmı. Sonrasında araç modelleri, ücrete dahil olan hizmetleri önemseyin.

Yasal ve Güvenilir Firmalar

Araç kiralamadan önce sektörde var olan ve uzun yıllar hizmet veren markaları incelemeli ve kararınızı ona göre vermelisiniz. Burada önemli olan konu firmanın yasal kimliği olması ve sertifikasız bir şekilde hizmet vermemesidir. Bu tip firmalar olası problemlerde sorun yaşamanıza neden olacaktır.

Aracın Kilometresi Kontrolü

Kiralayacağınız araca sözleşmeyi imzalamadan önce bakmalı ve özellikle kilometresini kontrol etmelisiniz. Şayet sözleşme şartlarında “sınırsız kilometre” hizmeti yoksa araç tesliminde sizden ek ücret talep edilecektir.

Servis ve Bakım İşlemleri

Arabanın bakım ve onarım işlemlerinin yapılıp yapılmadığını yetkili kişiden öğrenmelisiniz. Belli bir kilometreden sonra lastik değişimi yapılmış olmalı ve herhangi bir darp, çizik gibi durumlar sözleşmede belirtilmelidir.

Araba Yaşı ve Modeli

Kiralanacak araba en az 3 yaşında olmalıdır. Eğer yaş sınırını aşmış ise markasını, modelini ve dayanıklılığını kontrol etmelisiniz. Özellikle şehirler arası seyahat edilecekse az kullanılmış araçlar tercih edilmelidir.

Güvenlik Donanımları

Araçların güvenlik donanımları markası ve modeli kadar önemlidir. Olası kaza durumlarında can sağlığınızı koruyacak olan bu donanımlar eksiksiz olmalı ve düzgün çalışmalıdır. ABS, hava yastığı, emniyet kemeri ilk olarak kontrol edilmesi gereken ekipmanlar arasındadır.

Deneme Sürüşü

Arabanın düzgün çalışıp çalışmadığını ya da rahat kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmek için deneme sürüşü yapmayı talep edebilirsiniz. Bu sayede araçta sorun çıkaran parçaları önceden tespit etmiş olursunuz. İlk bakmanız gereken yer ise far ve ışıklardır. Eğer çalışmıyorlarsa mutlaka yetkili kişiye bildirmelisiniz.

Araç Kiralama Sözleşmesi

Araç kiralama sözleşmesi hem tüketiciyi hem de firmayı koruma altına alan bir sistemdir. Sözleşme yapmayan firmalardan araç kiralanmamalıdır. Sözleşme yapacağınız zamanda tüm maddeler tek tek okunmalı ve size uygun gelmeyen şartları belirtmelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken diğer maddeler;

 • Aracın kasko ve diğer sigortalarının tam olduğundan emin olun.
 • Kaza durumlarında hangi belgelerin gerektiğini ve kime ulaşabileceğinizi bilin.
 • Uzun seyahatleriniz için aylık ve yıllık kiralama hizmetlerinden yararlanın.
 • Rezervasyon iptal koşullarını öğrenin. Herhangi bir iptal ücretinin alınmadığına emin olun.
 • Firmaların web sitelerini ziyaret edin ve kullanıcı yorumlarını okuyun.
 • İlave sürücüler için ne kadar ücret talep edildiğine ya da herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulup duyulmadığını öğrenin.
 • Ceza ödemek mecburiyetinde kalmayın.
  Tek yön kiralamalar için, teslimat ücretlerinin ne kadar olduğunu öğrenin.
 • Aracı teslim alırken yakıt seviyesini de tutanağa yazdırtın.
 • İlk yardım malzemelerinin bagajda olup olmadığını kontrol edin.
 • Aracı teslim ettiğinize dair size bir belge verilmesini isteyin.

Leave a comment

Your email address will not be published.