Siyaset alanında yeni bir zafere imza atan  Doç. Dr. Gülşen Yıldırım, Fransalı Türklerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Limoges’da İl Genel Meclisi seçimlerini ikinci defa kazanan Yıldırım, 2011 yılında İl Genel Meclisi’ne seçilen ilk Fransalı Türk siyasetci olmuştu. Zaman France’a konuşan Yıldırım, “Fransalı Türkler eğitim ve siyaset alanında daha etkin olmalı.” çağrısında bulundu.

İl Genel Meclisi seçimlerinden zaferle çıkan Türk adaylar Fransalı Türklerin yüzünü yüldürdü. Limoges’da 9. Bölge’den seçime giren Doç. Dr. Gülşen Yıldırım, ikinci kez İl Genel Meclisi’ne girmeyi başardı. 2011 yılında gerçekleşen seçimlerde Fransalı Türkler arasında bir ilke imza atan Yıldırım, Fransa genelinde İl Genel Meclisi seçimlerini kazanan  ilk Türk siyasetci olmuştu.  Siyaset alanında başarılarına bir yenisini ekleyen Yıldırım, siyaseti bir hizmet aracı olarak gördüğünü ve ikinci kez İl Genel Meclisi seçimlerinden zaferle çıkmanın sevincini yaşadığını dile getirdi. Parti Sosyalist’in (PS) İl Genel Meclisi adayı Yıldırım, ilk turda sandıkrtan çıkan oyların yüzde 47,7 alarak ikinci tura çıkmayı başardı. Sağ ittifakın adayının katılamadığı ikinci turada ise tek liste ile giren Yıldırım oyların tamamını alarak seçimden zaferle çıktı.

Limoges seçimleri, Fransa gündeminde

Limoges’da gerçekleşen İl Genel Meclisi seçimlerinde Fransa tarihinde benzerine az rastlanabilecek bir olay yaşandı. Seçimlerin ilk turunda oyların yüzde 26’sını alan sağ ittifakının adayları, İkinci tur öncesi kendilerinden ikinci tur için istenen adaylık belgelerini valiliğe yasal süre içerisinde teslim etmedikleri için seçime giremedi. Bölge halkı ve seçmenler tarafından şakınlıkla karşılanan olay Fransa gündeminde geniş yer bulurken, Yıldırım, yaşanan hadiseyi “Büyük bir sorumsuzluk örneği!” olarak değerlendirdi. Adayların herşeyden önce seçmen karşı sorumluluklarının olduğunu belirten Yıldırım, ikinci tura çıkmayı haketmiş bir adayın gereken belgeleri zamanında ilgili makamlara iletmemiş olmasını eleştirdi.

“Hiç bir başarı tesadüf değil”

Seçim başarısının ardından  Zaman France’a konuşan Doç. Dr. Gülşen Yıldırım, Fransa genelinde seçim öncesi açıklanan anketlerde iktidar partisi olan PS’ için pek iç açıcı bir tablonun olmadığını hatırlatarak, ekip olarak bu olumsuz tabloyu aşmak için daha fazla çalıştıklarını dile getirdi. 2008’den bugüne sürekli siyasetin içinde olduğunu belirten Yıldırım, “4 yıldır aralıksız bu seçim için çalışıyoruz. Hiç bir başarı tesadüf değil. Daima halkın arasında olduk.  Bütün Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile biraraya geldik. Ortak sosyal projelere imza attık. Zamanla Fransız toplumunun bizi tanımasını sağladık. Bütün bu adımlar siyasette başarılı olmamızı sağladı. ” dedi.

“Fransalı Türkler eğitim ve siyaset alanında daha etkin olmalı.”

Fransa’da aşırı sağ ve ırkçı söylemlerin hızla arttığına dikkat çeken Yıldırım, bu yükselişe engel olmanın mümkün olduğunu belirti.  Fransa’da yaşayan Türklerin eğitim ve siyaset alanında daha etkin rol alması gerektiğine vurugu yapan Yıldırım, “Bu sayede göçmen toplumların daha huzurlu ve mutlu yaşaması sağlanabilir.” dedi. Kendisini Türk olarak siyasi alanda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadığını ifade eden Yıldırım, “ Fransalı Türkler eğitime geren önemi vermek zorunda. Eğitim alanında başarı elde eden Türkler toplumun diğer alanlarında hak ettiği saygıyı görebiliyor. Eğitim alanında elde edilen başarı siyaset ve diğer alanlarda  başarılı olmanın önünü açıyor.Fransalı Türkler eğitim ve siyaset alanında daha etkin olmalı.” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

Your email address will not be published.