Fransa siyasetinde öne çıkan Türk siyasetçi Metin Yavuz, 2017 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için desteklediği adayın Alain Juppé olduğunu açıkladı. Fransalı Türklerin cuhurbaşkanlığı adaylarının belirlenceği ön seçimlerde daha etkin bir rol alması için ülke genelinde kampanya başlatan Yavuz, Fransa’daki bütün Türk derneklerine destek ziyaretlerinde bulunacak.

metin Yavuz-meclis

Val de Marne İl Genel Meclisi Üyes, seçilen Türk siyasetçi Metin Yavuz, 2017’de gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri için önemli bir inisiyatif almaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Alain Juppé’nin adaylığını destekleyeceğini açıklayan Yavuz, Fransalı Türklerin 2017 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde etkin bir rol oynaması için ülke genelinde büyük bir kampanya başlatacağını dile getirdi.

Metin Yavuz

Val de Marne İl Genel Meclisi’nde basına açıklma yapan Yavuz, cumhurbaşkanlığı yarışına katılacak adayların belirleneceği ilk seçimlerde Fransalı Türklerin kullanacağı oyların beirleyici olacağını savunuyor. Fransalı Türklere seslenen Yavuz, hangi partili olursa olsun bütün göçmenlerin mutlaka oy kullanması gerektiğini vurguladı. Fransalı Türklerin, adayların belirlendiği ön seçimlerde kullancakları oylarala istedikleri adayı cumhurbaşkanlığı yarışına sokabileceklerine dikkat çeken Yavuz, Fransa’da yaşayan göçmenlerin ve Türk toplumunun, 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransa halkının karşısına çıkacak adayı belirleyecek güce ve şansa sahip olduğunu hatırlattı.

“Cumhurbaşkanı adayım Alain Juppé 

Türk toplumunun yerel siyasette adım adım yükseldiğini belirten İl Genel Meclis Üyesi Metin Yavuz, “Çok sayıda belediye meclis üyemiz var. Fransalı Türkler arasında benimle birlikte iki de İl Genel Meclisi üyesi bulunuyor. Bu durumu bir adım öteye taşımamız gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle 2016’da cumhurbaşkanı adaylarının belirleneceği ön seçimlerde Türk toplumunun mutleka oy kullanması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Mevcut cumhurbaşkanı adaylarını değerlendiren Yavuz, bir çok adayın ötekileştirici bir siyaset izlediğine dikkat çekerek, “ Diğer adaylarla kıyasladığımda, bütünleştirici ve kucaklayıcı bir siyaset izlediği için benim cumhurbaşkanı adayım Alain Juppé. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Alain Juppé’yi destekleyeceğim.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Alen Jupe’nin kanpanyasında etkin bir görev üstleneceğini açıklayan Yavuz, bu bağlamda Fransa’daki bütün Türk Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile görüşeceğini ve ortak bir siyasi tavır sergilemek istediğini belirtti. Fransa’da yaşayan Türk toplumunun cuhurbaaşkanlığı adaylarının belirlendiği ön seçimlerde ve 2017’de gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mutlaka oy kullanması için Fransa’daki bütün Türk derneklerini ziyaret etmeyi düşündüğünü ifade etti.  Zor bir görev üstlendiğini dile getiren Yavuz, bu görevi yerine getirebilmek için başta desteğini beklediğini açıkladı.

metin-yavuz-meclis-grup

Leave a comment

Your email address will not be published.