Aylardır maaşlarını alamayan Türk işçiler Paris’in Chatelet Metrosu’nda  grev başlattı.

Neredeyse bir yıldır maaşlarını alamayan ve sözleşmesiz çalıştırılan işçiler, kendilerine ödeme yapılana kadar greve devam etmekte kararlı. Grev kararı alan işçiler, birikmiş ücretlerinin ödenmesini ve iş sözleşmesinin yapılmasını istiyor.

Chatelet Merosu’nun yenileme ve fayans işlerinde çalışan işçiler, sözleşmesiz çalıştırıldıklarını ve sömürüye maruz kaldıklarını dile getiriyor.

“Haklı mücadelemizde kazanacağımıza inanıyoruz”

Chatelet Merosu’nda greve giden Türk işçilerin sözcülüğünü yapan Taylan Akkaş, yaptığı açıklamada mücadelelerinin haklarını alana kadar devam edeceğini belirtti. “Haklı mücadelemizde kazanacağımıza inanıyoruz” diyen grev sözcüsü, “Birbirimize olan güven ve arkamızda CGT gibi büyük bir sendikanın olması ve değişik parti ve kitle örgütlerinin bize destek vermesi bu haklı davada ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Özge Altun (@0zgee)

VINCI’nin önünde eylem yapacaklar

Fransız inşaat devi VINCI’ye bağlı şirketlere taşeron olarak çalışan Türk işçiler, haklanının teminat altına alınmasını için grev kararı aldıklarını ve sonuç alamamaları halinde, VINCI’nin önünde eylem yapacaklarını açıkladı. 

Fotoğraf: Özge Altun (@0zgee)

Video ve fotoğraflar: Özge Altun

Leave a comment

Your email address will not be published.