Türk asıllı Fransız Hukukçular Birliği (AJFT) hukuk öğrencilerine ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerine 2016 yılı faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Yeni dönemde AJFT yönetimi, genç hukukçuların yanı sıra Türk STK’larla da etkin bir çalışma yürüteceğini açıkladı. 

Türk asıllı Fransız Hukukçular Birliği (AJFT) Paris’te düzenlediği toplantıda 2016’da hayata geçirecekleri projeler hakkında bilgi verdi.  2014 yılında kurulan ve kuruluşundan bugüne çeşitli etkinliklere imza atan AJFT, yeni dönemde hem hukuk öğrencilerini hem de Fransa’da yaşayan Türk toplumunu yakından ilgilendiren programlara imza atmaya hazılanıyor.

 

Avukat Selda Can’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Paris Büyükelçiliği Hukuk Müşaviri Abdullah Aydın’ın yanısıra çok sayıda hukuk öğrencisi ve STK temsilcisi katıldı. Toplantıda AJFT’nin çalışmaları hakkında bilgi veren yönetim kurulu üyeleri, genç hukukçulardan ve Türk STK temsilcilerinden desteğini istedi. 

IMG_8408

Yeni dönemde Türk STK’ları ile daha etkin bir çalışma yürüteceklerini belirten AJFT Başkanı Habibe Keleş,  2016’da AJFT’nin Fransa’da yaşayan Türkleri hukuki konularda aydınlatacak ve Fransa hukuk sistemi hakkında bilgilendirecek konferanslar düzenleyeceğini dile getirdi.

AJFT, hukuk öğrencilerinin denklik sorunlarına çare arayacak

Fransa’da ya da Türkiye’de hukuk eğitimi alan öğrencilerin en büyük sorunlarının başında diploma denlik işlemleri geliyor. AJFT’nin yeni dönemde denklik sorunlarının çözümüne ilişkin çalışmalara ağırlık vereceğini ifade eden Bilgehan Avcı, hukuk derslerinin ülkelere göre değişiklik arzettiğini ve bu konuda Fransa’da eğitim alan öğrenciler için Türk hukuk sistemini içeren yardımcı dersler vermeyi planladıklarını açıkladı.  AJFT olarak Türkiye ve Fransa’da hukuk eğitimi alan öğrenciler arasında köprü olmayı hedeflediklerini belirtten Avcı, dernek olarak denklik konusunda yaşanan sorunları giderecek yasaların çıkması noktasında yetkililere baskı yapacaklarını dile getirdi.

AJFT 3 koldan faaliyetlerine hız verecek

Mesleki eğitim alanında öğrencileri hedef alan çalışmları hayata geçirecek AJFT,Türk hukuku hakkında formasyonlar düzenlemeyi planlıyor. Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Sayıştay ve diğer kurumların tanıtılacağı derslerin yanı sıra öğrencilerin mesleki seçimlerine katkıda bulunacak bilgilendirme toplantıları  düzenleyecek. 

IMG_8416

İkinci hedeflerinin hukukçuların dışında kalan ve bütün Türk toplumunu yakından ilgilendiren çalışmalar olduğunu açıklayan AJFT yetkilleri, 2016’da Türkçe ve Fransızca bir hukuk kitapçığı çıkarmayı planlıyor. Pratik hukuki bilgilerin yer alacağı kitapçık STK’lar aracılığı ile bütün Fransa Türk toplumuna dağıtılması bekleniyor.

Üçüncü hedeflerini de akademik çalışmalara ayıran AJFT yetkilileri, 2016 yılında Ticaret hukuku alanında büyük bir konferans düzenleyeceklerini duyrudu.

Leave a comment

Your email address will not be published.