Yeni eğitim sistemi hakkında Zaman France’a konuşan Türkçe öğretmeni ve Orleans Üniversitesi Öğretim Görevlisi Erol Kaya, ailelere önemli açıklamalarda bulundu. 

Fransa eğitim sisteminin Avrupa’da iyi bir noktada olduğuna dikkat çeken Orleans Üniversitesi Öğretim Görevlisi Erol Kaya, Frsansız Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni eğitim döneminde bir dizi değişikliğe gittiğini ve bu değişikliğin göçmen kökenli öğrencilerin lehine olduğunu belirtti. Öğrencilerin kişisel gayretleri ile istedikleri noktaya gelmelerinin mümkün olduğunu dile getiren Kaya, fırsat eşitliğinin sağlanması ve sosyal yapıdan kaynaklanan sorunların çözüme kavuşturulması için bakanlığın yeni uygulamaya geçtiğini ifade ediyor. Yeni uygulamada ailelere büyük görevler düştüğünü belirten Kaya, Türk ailelerin, çocuklarının eğitimine daha çok destek olmasını istedi. 

Yeni düzenlemenin en çok ilk öğretimi etkileyeceğini dile getiren Kaya, “Daha önce 4 gün olan ilkokullar, yeni düzenleme çerçevesinde 5 güne çıkarılıyor. İlkokulların büyük bölümü daha önce tatil olan çarşamba gününe ders koyarken, kimi bölgelerde derslerin içeriği ve ders programları bölge belediyeleri ile ortak hazırlanacak.” dedi. Sabah saatlerinde eğitime ağırlık verileceğini ifade eden Kaya, öğleden sonra ise  ağırlıklı olarak spor ve kültürel aktivitelerin öğrenciler ile buluşacağını aktardı. Hükümetin yeni düzenleme çerçevesinde öğrenci başına 50 euro’luk ödenek ayırdığını belirten Kaya, bu ödeneğin yeterli olmadığı ve mutlaka belediyelerin de kaynak ayırması gerektiğine vurgu yaptı. 

Hedef ailelerin eğitime daha çok katılımı

Yeni düzenlemelerin öğrenciler kadar aileleri de yakından ilgilendirdiğini dile getiren Kaya, eğitimdeki yeni düzenlemenin ailelere büyük sorumluluklar getirdiğine dikkat çekti. Bakanlığın yeni düzenleme ile ailelerin, eğitime daha çok katkıda bulunmasını hedeflediğine dikkat çeken Kaya, “Yeni düzenleme ailelerin eğitime daha çok katkıda bulunmasını hedefliyor. Okul aile birliklerinin yeni dönemde etkinliği daha çok artacak. Eğitim programlarının planlanmasında ve uygulanmasında okul aile birliklerine büyük görevler düşüyor. Fakat ne yazıkki Türk ailelerin okul aile birliklerine katılımı çok az seviyelerde. Türk aileler gereken ilgiyi göstermiyor.” şeklinde konuştu. 

“Türk öğrencilerin yanlış yönlendirildiğine inanmıyorum!”

Orta okul üçüncü sınıfta öğrenilerin yönlendirilmeye başlandığını hatırlatan Kaya, Fransa Türk toplumu arasında yaygın olan “Çocuğum bilinçli olarak yanlış yönlendirildi” kanısına katılmadığının altını çizdi. Yönlendirmede öğrencinin notlarının ve yeteneklerinin öne çıktığını belirten Kaya, “ Kötü niyetli yönlendirme iddiası Türk velilerin kullandığı yaygın bir bahane. Üzülerek ifade ediyorum ki çocuğunun hangi sınıfa gittiğini bilmeyen aileler var. Aileler çocukların dersleri ile yakından ilgilenmeli. Öğrencinin yönlendirilmesi noktasında öğretmenin önerilerine itiraz hakkı mevcut. Önce okul idaresine sonra ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne itiraz yolu açık.” dedi. Velilere önemli bir uyarıda bulunan Kaya, “Öğretmenin hazırladığı dosya, öğrencinin notlarına ve durumuna uygun değil ise kesinlikle dosya imzalanmamalıdır. Notlar kontrol edilmeli ve beklentiler noktasında gerçekçi olunmalıdır.” ifadelerini kullandı. 

Sınıf konseylerine katılmayı ihmal etmeyin

Fransa eğitim sisteminde sınıf konseylerinin hayati önem taşıdığına dikkat çeken Kaya, Türk aileleri, Okul Aile Birlikleri Federasyonları’na ve okul yönetimlerine katılmaya çağırdı. Ailelerin sınıf konseyine kolaylıkla katılabileceğini belirten Kaya, “Çekinmesinler! Kendilerine gerekli bilgiler verilecektir. Herhangi bir federasyona üye olmaları velilerin okul yönetimine dahil olmasının önünü açacaktır. Okul yönetimine dahil olan veliler, eğitim faaliyetlerinde ve disiplin uygulamalarında söz sahibi olacaktır. Okuldan uzaklaştırma gibi cezaların verildiği disiplin kurullarında sınıf konseyi gibi yapıların önemli olduğuna değinen Kaya, “Türk ailelerin bu yapılara dahil olması halinde, gerek kültürel gerekse de sosyal yapıdan kaynaklanan bir çok sorun çözüme kavuşacaktır. Türk aileler bu kurullarda mutlaka olmalıdır. Bu sayede Türk öğrencilerin başarısına büyük bir katkıda bulunulmuş olacaktır.” dedi. 

Çocuğunuzun notları artık internette

Türk aileler artık yeni teknoloji sayesinde çocuklarının notlarını internet üzerinden takip edebilecek. Uygulama hakkında bilgi veren Kaya, ailelerin okul idaresinden öğrenci takip sistemi için gerekli şifreyi alabileceklerini söyledi. Bütün notlar ve öğretmen tavsiyelerinin yer aldığı sistemde öğrenci hakkında bütün bilgilerin mevcut olduğunu ifade eden Kaya, “Aileler çocuğun bütün durumunu ve öğretmenin uyarılarını anında görebiliyor. Okul gezilerinden ders proğramlarına kadar herşey sisteme yüklenmiş durumda.  İstenmesi halinde sistem üzerinden randevu dahi alınabiliyor. İş nedeni ile çocuğunun öğretmeni ile görüşemeyen aileler bu sistemi mutlaka kullanmalı.” dedi. 

Leave a comment

Your email address will not be published.