Trafik ve Yol Güvenliği (La sécurité routière) kurumuna göre yaralanmayla biten her 10 kazadan biri direksiyon başında cep telefonu kullanmaktan ileri geliyor

Araba kullanırken cep telefonunda bir video seyretmek, bir maile cevap vermek yada bir mesaj yazmak… Yol ve can güvenliğini ciddi manada tehlikeye atan bu davranışlara karşı bilinçsiz sürücülerin dikkatini biraz daha çekebilmek için bugün yeni bir kampanya başladı.

Direksiyonda cep telefonu kullanımı engellenemiyor

Bu yeni kampanyaya göre, Fransa’nın 40 şehrinde bulunan belediye otobüslerinin arkasına tematik afişler yapıştırılacak. Tarfik ve Yol Güvenliği kurumunun ilgili Bakanlık müşaviri Emmanuel Barbe, « Belki bu sayede dikkatsiz bir şoförde bir bilinç uyandırabiliriz » şeklinde konuşuyor. Bu kampanyanın tanıtım filmi ise Ağustos ayında gösterime girmişti.

Ağustos ayında böylesi olumlu bir kampanya filmi hazırlanırken başka bir sorun tüm dünyanın başına dert olmuştu : PokemonGO. Bazı sürücüler direksiyon başında bu uygulamada bulunan yaratıkları avlamaya kalkarak onlarca kazaya davetiye çıkarmışlardı.

Yol Güvenliği Derneği (Association Prévention routière) yöneticilerinden Anne Lavaud, « Tartışmasız cep telefonları konstantrasyonu bozan en büyük kaza sebeplerinden biri. Yapılan araştırmaya göre normal bir insan günde 221 kez cep telefonuna bakıyor » diyor.

Kaza riski 23 kez artıyor

Araştırmaya göre elde edilen sonuçlar korkutucu. Temmuz ayında yapılan bir araştırmada, sürücülerin % 42’sı arabada çocukları bile olsa cep telefonu kullandıklarını belirtiyor. 2015 yılında aynı soruya kullanıyorum diyen sürücü oranının % 25’de kaldığı görülüyor. Yine sürücülerin % 36’sı telefonla konuşmak için kullandığını söylerken (2015’de % 25), % 29’u mesaj göndermek için (2015’de % 15) kullandığını söylüyor. Bu rakamlar Fransızların her geçen gün meselenin daha az farkında olduğunu gösteriyor. Zira 2004 yılında sürücülerin % 90’i cep telefonu kullanımını tehlikeli bulurken bugün bu oran sadece % 51.

Halbuki cep telefonunundan kaynaklanan kazaların 10’da biri yaralanmayla bitiyor. Telefonda konuşma kaza riskini 3 kat, mesaj yazma ise 23 kat artırıyor. Örneğin saatte 130 km hızla giden bir aracın cep telefonuyla uğraşan şoförünün yavaşlaması ortalama 100 metre uzuyor.

Cezacı politika da buna engel olamıyor

Nicolas Bouvier ise « Jandarma veya polis korkusu da şoförlerin cep telefonu kullanmasını engelleyemiyor. Örneğin 1 Temmuz 2015’den beri kulaklık veya sonradan eklemeli sistemlerle araç kullanımı yasak. Sadece bluetooth sistemi dahil olan araçlarda konuşmaya izin veriliyor. Sürücünün yakalanması durumunda 12 puanlık ehliyetinin üzerinden 3 puan siliniyor ve 135 euroluk cezai işlem uygulanıyor. Buna rağmen sürücülerin davranışlarında bir azalma görülmüyor. Kontrol edilme şanslarının çok düşük olduğunu düşünüyorlar. Hatta bazıları kontrol polis ve jandarma kontrol noktalarını gösteren uygulamaları cep telefonlarına indiriyorlar. » dieyerek durumu özetliyor. Anne Lavaud ise « Cep telefonu kullanım oranı ve ceza kesimi arasında bir orantısızlık var bu doğru. 2015 yılında 12,4 milyon puan sürücülerden alınırken bunun 960 bin puanı cep telefonu kullanımından doğan puan kayıpları » diyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.