Fransa’nın Pas-de-Calais bölgesinin Saint-Omer şehrinde yaşayan ve aynı zamanda avukat olan bir vatandaş, kontrol memurları tarafından arabasının sileceklerine bırakılan ceza bildiriminde yazılı metnin Belediye kararnamesindekiyle aynı olmadığını farketti ve ödemeyi redetti. Mahkeme yapılan ödeme reddini kabul etti.

Kendisi de bir avukat olan François Richez, 19 Haziran 2015 ve 25 Mart 2015 tarihleri arasında park yeri ücreti ödemediği için üç ceza alır. Richez konuyal ilgili : « Önceden ödemediğiniz zaman bir koçan sileceklere bırakılırdı ve üzerinde hangi şartlarda cezai işlem uygulanacağı yazardı. Elektronik cezai işlem uygulamasında ise sadece ceza uygulaması yapıldığına dair bir kağıt bırakılıyor » diye konuştu. François Richez böylelikle Belediye karanamesinde yazan şartlarla ceza bildirimi üzerindekileri karşılaştırma fırsatı bulur ve aynı olmadığını farkeder. Oysa ki kanunen iki bildirimin birbiriyle aynı olması gerekmekte.

Mahkeme duruşmada ödeme reddi talebini kabul ederek avukatı haklı buldu. Avukat François Richez, « Dikkatli bir şekilde bakıldığında sistemdeki hataların bulunabileceğini ama normal bir vatandaş için bu durumun bir hayli zor olduğunu » dile getiriyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.