Fransa’da her yıl olduğu gibi bu yıl da tütün ürünlerine zam geldi. Tütün ürünlerinde zamlar bu hafta itibariyle uygulanmaya başlanacak.

Geçen yılının Eylül ayında sigara hakkında açıklamalarda bulunan hükümet, sigarlara fiyatlarının 2017 yılında artırılacağını zamlanacağını açıklamıştı. Sağlık Bakanı Marisol Touraine ve Fransa Devlet Bütçe Sekreteri Christian Eckert, sigara ve diğer tütün mamüllerinde fiyat artışının Pazartesi günü yürürlüğe girdiğini ifade etti.

Yeni yapılan zamlarla birlikte sigara paket fiyatlarında, 0.10 santim ila 1 Euroluk artış yaşanacak. uygulanacak. Zam kararı ile birlikte  6.90  euro olan Camel sigara paketi  7.50 euro oldu. 

Geçen yıl 44.92 milyar sigara satıldı

Sigara kullanımının yüksek olduğu Fransa’da hükümet tütün ürünlerindeki zamlarla halkın daha az sigara kullanmasını sağlamayı hedefliyor.Fransa hükümeti, dünya genelinde sigaralarda bir artış olmasa dahi sigara ve diğer tütün mamüllerinin vergilerini artırılacağını duyurmuştu. Tütün ürünleri dağıtım şirketi Logista tarafından verilen bilgiye göre 2016 yılında 44.92 milyar sigara satışı yapılmıştı.

Leave a comment

Your email address will not be published.