Paris’te hızla adından söz ettiren mekanlardan biri Testi Restaurant. Kaliteli ve leziz yemek çeşitleri ile Fransalı Türklere, Türkiye’yi aratmıyor. Kaliteli ve işinin ehli ustalar tarafından taş fırında hazırlanan birbirinden leziz yemekler Türk müşterilerin yanısıra Fransa’da yaşayan bütün etnik gurupların ve Fransızların da beğenisini kazanmış durumda. 

Testi Restaurant’ın sahibi ve baş ahçısı Ahmet Ünal, çocukluğundan beri lokanta sektöründe kendini yetiştirmiş bir isim. İşini severek yaptığını ve insanların keyif aldığını görmekten memnun olduğunu belirten Ahmet ustanın hedefi, Paris’te Türk restoran denildiğinde ilk akla gelen isim olmak. 

“Bize uğramadan kimse kebap yedim demesin” 

Helal et ve temizlikten asla taviz vermediklerini dile getiren Ahmet usta oldukça iddialı. Uzun yıllar bu mesleği layıkı ile yapmak istediğini belirten Ahmet usta, “Bize uğramadan kimse kebap yedim demesin!” diyor.  

“Anadolu lezzetlerini Paris’e taşıdık”

Ahmet Ünal, helal ve lezzeti birlikte arayan müşterilerin aradığı adresin Testi Restaurant olduğunu ifade etti.  Restoranlarında servis edilen bütün yemeklerde helal ürünler kullanıldığına vurgu yapan Ünal, “Müşterilerimiz gönül rahatlığı ile çekinmeden restoranımıza gelebilir. Mutfağımızda hazırlanan bütün yemeklerimiz ve yemeklerimizde kullandığımız bütün malzemeler Helal Sertifika kriterlerine uygun olarak hazırlanıyor.  Anadolu lezzetlerini Paris’e taşıdık. Paris’te yaşayan ve helal lokanta arayan bütün dostlarımıza özledikleri lezzeteleri  sunmak için bekliyoruz.” dedi.

Leave a comment

Your email address will not be published.