Terör Paris’i kana buladı: 158 ölü 200 yaralı

Fransa’nın başkenti Paris, eş zamanlı gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırılarla kana bulandı. The Guardian, can kaybını 158 olarak duyurdu. 80’i ağır 200’den fazla yaralı olduğu belirtiliyor.

Paris’te eşzamanlı 6 silahlı ve 3 bombalı saldırı gerçekleşti. Makineli tüfekli saldırganların Suriye ile ilgili sloganlar attığı belirtildi. Saldırılardan sonra Fransa’da olağanüstü hal ilan edildi. Sınırların kapatıldığı açıklandı. Fransız polisi saldırıda ölenlerin sayısını 128 olarak açıklarken haber ajansları sayının 140 olduğunu CNN ise ölü sayısının 153 olduğunu duyurdu. Ölü sayısı ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. AFP, yaralı 200 kişiden 80’inin durumunun ciddi olduğunu bildirdi. Bu sabah saatlerinde Elysée Sarayı’nda düzenlenen olağanüstü güvenlik toplantısı sonrasında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande: “Bu saldırı savunduğumuz değerlere karşı IŞİD tarafından düzenlenmiş bir savaş hareketidir.”

Hollande: “Savaşla karşı karşıya kalan bir ülke gerekli kararları almalıdır. Fransa, IŞİD barbarlarına karşı acımasız olacaktır.”

“Savunduğumuz değerler, insanlık değerleridir” diye konuşan Hollande, Fransa’nın sorumluluk alacağının altını çizdi.

Hollande, Fransa’da 3 gün ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

Paris’te saldırıların gerçekleştiği noktalar

1- Bataclan: 82 ölü

Birden fazla yüzü kapalı silahlı saldırgan konser salonuna “Allahü Ekber” diye bağırarak girdi ve ateş açtı. Amerikan müzik grubu Eagles of Death Metal konserinin düzenlendiği yapılan yerde onlarca kişi rehine alındı. 3 saat sonunda polis operasyon düzenledi. En az 82 kişi hayatını kaybetti.

2- Stade de France: 4 ölü

Türkiye saati ile 22:20’de Paris’te Stade de France’da eş zamanlı 2 saldırı gerçekleşti. O sırada Fransa – Almanya maçını izleyen Cumhurbaşkanı François Hollande stattan çıkarıldı. İntihar saldırısı düzenleyen 3 kişinin dışında 1 kişi hayatını kaybetti.

3- Charonne Caddesi: 19 ölü

Paris’in doğusunda kalan Charonne Caddesi’nde savaş alanını andıran bir olayda 19 kişi hayatını kaybetti. Bir tanık olay yerinde 2-3 dakika boyunca aralıksız ateş edildiğini, yerde kanlar içinde yatan cesetler olduğunu bildirdi. Saldırı bir kafe ile bir Japon restoranını hedef aldı.

4- Alibert Caddesi: En az 12 ölü

Charonne Caddesi’nin kuzeyinde kalan olay yerinde Le Petit Cambodge restoranının terasında oturanlara bombalı saldırı düzenlendi. Şu ana kadar en az 12 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

5- Fontaine au roi Caddesi: En az 5 ölü

Bataclan konser salonunun birkaç yüz metre ilersinde yaşanan olayda La Casa Nostra isimli bir pizzacıya otomatik silahlarla birden fazla kişi tarafından ateş açıldı. En az 5 kişi hayatını kaybetti.

6- Voltaire Bulvarı: 1 ölü

Bataclan konser salonunun yakınında bulunan Voltaire Bulvarı’nda bir saldırı gerçekleşti. Olay yerinde sadece intihar saldırısı düzenleyen kişi öldü.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük terör eylemi

Fransa’da 18 Haziran 1961 tarihinde bir hızlı trene düzenlenen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırı İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ülke tarihinin en büyük terör saldırısı kabul ediliyordu. Ancak bu saldırı ülke tarihinin en büyük terör saldırısı olarak nitelendiriliyor.

Fransa: Paris saldırısını IŞİD düzenledi, bu savaş nedeni

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, resmi rakamlara göre 127 kişinin  öldüğü Paris katliamının ardından sabah saatlerinden düzenlenen Güvenlik Konseyi’nden sonra yaptığı açıklamada saldırının IŞİD tarafından düzenlendiğini söyledi.

François Hollande, “Dün Paris ve Stade De France’ın yer aldığı Saint Denis’te olanlar Fransa için savaş nedenidir” dedi.

Hollande açıklamasında, kentin farklı noktalarında gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırılarda 127 kişinin öldüğünü belirtti. CNN International, saldırılarda en az 153 kişinin yaşamını yitirdiğini öne sürmüştü.

Paris saldırılarının plan ve organizasyonunun ülke dışında yapıldığını söyleyen Hollande, eyleme Fransa içinden yardım edildiğini belirtti.

Hollande ayrıca, Fransa’da katliam nedeniyle üç günlük ulusal yas ilan edildiğini söyledi.

Leave a comment

Your email address will not be published.