Westminster köprüsünde bir araç çok sayıda kişiyi ezmesiyle başlayan saldırıda bir polis ve saldırgan dahil 4 kişi öldü. Saldıranın kimliği açıklanmıyor.

İngiltere parlamentosu yakınlarındaki Westminster köprüsünde bir araç çok sayıda kişiyi ezdi. Parlamento önünde ateş açan polis yetkilileri ise polise bıçakla saldıran bir kişiyi vurdu. Saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı.

Polis tarafından vurularak öldürülen saldırgan da ölen dört kişiden biri ve saldırıda tek başına hareket ettiği düşünülüyor

İngiltere Başbakanı Theresa May silah sesleri duyulduğu sırada güvenli bir bölgeye götürüldü

Yaralılardan üçünün Fransız öğrenciler olduğu açıklanırken, bir kadın da Thames Nehri’nden sağ olarak çıkarıldı

Parlamento binası giriş-çıkışa kapatıldı ve çalışmalar askıya alındı

Saldırgan hakkındaki bilgiler yalanlandı

Independent, Londra saldırısını yapan kişinin Jamaika asıllı İngiliz vatandaşı 41 yaşındaki Abu İzzadeen olduğunu iddia etti.

Independent’ın iddiası BBC tarafından yalanlandı. BBC haberine göre, terörden sabıkası bulunan Izzaadeen hâlâ hapiste

bulunuyor.

Saldırganın kimliğiyle ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.Independent’ın haberine göre, Abu Izzadeen’in görüşlerini gizlemediği, YouTube üzerinden yayımladığı videolarda “polisleri öldürmenin ne kadar önemli olduğu” gibi konulardan bahsettiği belirtiliyor.

Habere göre Abu Izzadeen, yayımladığı videolarda meclisteki herkesin “kafir olduğunu” da savunuyor.

Saldırgan olduğun iddia edilen kişinin, daha önce de 4.5 yıl ceza aldığı, “teröristlere mali yardım” ve “terör propagandası” gibi suçlar sebebiyle aldığı cezanın 3.5 yılını yattıktan sonra serbest bırakıldığı bildiriliyor.

Dışişleri Bakanlığı, Londra saldırısını kınayan bir açıklama yayımladı. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Sözkonusu menfur saldırı, terörün masum insanları hedefleyen hain ve acımasız yüzünü bir kez daha göstermiştir.”

(BBC/ Sputnik)

Leave a comment

Your email address will not be published.