Gurbetçilerin , yoğun tepki gösterdiği Dövizli Askerlik  Yasa Tasarısı’nda hükümet kanadı yeni bir düzenlemeye gitti. Yurtdışında yaşayan bütün gurbetçilerin yüzünü güldürecek değişikliğe göre, yurtdışında üç yıldır çalışan bütün gurbetçiler dövizli askerlik için 1000 euro ödemeleri yeterli olacak.

Torba yasa tasarısının ilk maddesi olarak Aralık ayı sonunda meclise gönderilen Dövizle Askerlik Yasası’nda yapılan değişiklik TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Yeni düzenlemeyle 39 yaş üzeri ve şu anda cezalı pozisyondaki vatandaşlar da 1000 Euro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirebilmesinin önü açıldı.

Yılbaşı öncesi meclise gönderilen tasarıda sadece yurtdışında doğup büyüyenleri kapsayan 1000 Euro’ya askerlik yasası komisyonda kabul edilen şekliyle yasalaştığı takdirde 575 bin kişiyi kapsaması bekleniyor.

Yasa tasarısını Almanya kökenli İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu duyururken yine Avrupa teşkilatlanmalarında çalışmış olan Metin Külünk de bir önceki akşam bir kağıda el yazısı ile yazdığı notu sosyal medyadan paylaştı.

Notta, “10 yıllık süreyi çok bulmuştunuz, 5 yıla indirmek için pozitif noktadayız’ ifadelerine yer vermişti. Ancak yasa tasarısı 3 yıl şeklinde kabul edildi.

Komisyonda kabul edilen yasa maddesi şöyle:

Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az üç yıl sre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunan bu Kanun ile 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa tabi yükümlüler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığı ile askerlik şubelerine başvurmaları ve 1000 Euro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını defaten ödemeleri halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.

Leave a comment

Your email address will not be published.