Fransa’nın Bellenaves kasabasının futbol takımı yeterli sayıda oyuncusu olmadığı için yedi yıldır Fransa 3.Ligi’nde tekrar oynayamıyordu.

Ama geçtiğimiz Cumartesi günü kadrosuna kattığı 12 kadar Afgan ve Sudanlı göçmen futbolcular sayesinde bu ligdeki ilk maçına bir hafta gecikmeli de olsa çıkabildi.

Kasaba’nın futbol takımı AS Bellenaves Başkanı Dominique Ferrandon, « Göçmenler gayet uyumlu gençlerdi ve kasaba hayatına katılmak istiyorlardı. Biz de Belediye Başkanı ve Göçmen Bürosu’yla iletişime geçip onları klübümüze yazdırmak istediğimizi bildirdik » diye konuştu.

Ligin ilk haftası kadro eksikliğinden dolayı maç yapmadan geçmelerine rağmen, lige kabul edilmeyi başardıkları için mutlu olduklarını belirten klüb yöneticileri, göçmenlerin oturum kartları ve sigortalarıyla ilgili hala sorun yaşadıklarını belirttiler.

Ligin ikinci haftasında karşılaştıkları Montagne bourbonnaise ekibine karşı  4-3 kaybetseler de oynanılan futboldan kasaba halkı ve yöneticiler gayet memnun. Daha önce Afganistan’da Kabil takımında futbol oynayan 18 yaşındaki Afgan göçmen Zabihullah « Burada bir klübte futbo oynamak çok güzel bir duygu, Fransız oyuncularla yan yana oynuyoruz. İlk maç stresliydik ama bir sonraki maçta daha iyi olacağız » diyerek duygularını ifade etti.

Bellenaves Belediye Başkanı ise, maçı kaybetmelerine rağmen son yarım saatte 3 gol atmayı başarıp farkı bire indiren takımının oyunundan dolayı gayet memnun olduğunu dile getirdi.

Leave a comment

Your email address will not be published.