Suriye ve Irak’a İŞİD saflarında savaşmaya giden 200’den fazla Fransız vatandaşının bugüne kadar  resmi rakamlara göre değişik çatışmalarda öldürüldüğü bildirildi. 

Geçtiğimiz Temmuz ayında da Başbakan Manuel Valls yaptığı bir konuşmada 187 Fransız cihatçının çatışmalarda öldürüldüğünü ama gerçek rakamın bundan daha fazla olabileceğini söylemişti.

Gerçek rakamları bilmek zor

Fransa İstihbarat Şefi (DGSI) Patrick Calvar, Savunma Bakanlığı’nda Mayıs ayındaki bir sunumunda bölgede yaşanılan ağır bombardımanlardan ötürü gerçek rakamın bilinmesinin bir hayli zor olduğunu açıklamıştı.

Son rakamlara göre ise bölgeye Fransa’dan çatışmalara katılmak için giden veya geri gelen kişi sayısı 700 kişi civarı. Bu rakamın 275’ini kadınlar oluştururken çok sayıda da reşit olmayan katılımcılar mevcut.

Avrupa ülkeleri içerisinde Fransa, Suriye-Irak sarmalında savaşa en fazla cihatçının gittiği Avrupa ülkesi konumunda.

Published by Vedat Bulut

Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.

Leave a comment

Your email address will not be published.