Ermeni diasporasının tepkilerine boyun eğerek daha önce astığı Türk bayraklı afişleri kaldırma kararı alan Starbucks, Paris’te Türkler tarafından protesto edildi. Türk Menfaatlerini Koruma Platformu (Objectif 21) tarafından organize edilen protestoda Starbucks önünde “Non a La Turcophobie” ( Türk Düşmanlığına Hayır) yazan pankart açılarak basın bildirisi okundu.

Dünyanın ünlü kahve zincirlerinden Starbucks, Paris’te yaşayan Türkler tarafından protesto edildi. Ermeni diasporasının yoğun olarak yaşadığı Amerika Birleşik Devletleri’nin (USA) Los Angeles kentinde daha önce astığı Türk bayraklı afişleri kaldıran Starbucks, Paris’in en işlek caddelerinden biri olan Saint-Lazare’daki Starbucks’ın önünde Türk bayrakları ve Türk kahvesi ile protesto edildi.

Türk Menfaatlerini Koruma Platformu (Objectif 21) tarafından organize edilen protestoya katılanlar, Starbucks önünde “Non a La Turcophobie” ( Türk Düşmanlığına Hayır) yazan pankart açarak Fransızca bildiri dağıttı.

Kültürel bir program çerçevesinde dünya ülkelerinin tanıtımını amaçlayan Starbucks’ın Türk bayrağını asınca Ermeni diasporasının baskılarına maruz kaldığını hatırlatan ve Türk bayrağını kaldırma kararı alan Starbucks’ı kınayan, Objectif 21 üyeleri, Kader Demirkan, Julien Yurdakul, Meltem Aydoğan ve Tahsin Tek tarafından  kaleme alınan bildiriyi okudu.

Objetif 21, Starbucks önünde bildiri okudu

Starbucks önünde davul çalarak Fransızlara dağıtılan bildiride:

“Türkofobi duygusunu aşılamaya çalışan Ermeni ırkçılarını suçluyorum! Yabancı düşmanlığına karşı üç maymunu oynayan batı demokrasisini suçluyorum! Türk motiflerini işlemesinden dolayı Ermeni müşterilerinden özür dileyen Starbucks’ı suçluyorum! Bugün ben dışlanıyorsam, yarın sıra sana gelir!” ifadelerine yer verildi.

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks yönetimine seslenen Objectif 21 üyeleri, şirketin biran önce hatalarını ve hakaretlerini düzeltmesini isteyerek, Türk müşterilerinden özür dilemesini ve indirdiği Türk bayraklı afişleri tekrar kafelere asmasını istedi.

Objectif 21, Türk afişleri tekrar Starbucks’larda yer bulana kadar, Türk müşterilerini Starbucks’u boykot etmeye çağırdı.

Ermeni gurupların küfür ve hakaretlerine maruz kaldıklarını belirten Julien Yurdakul, kışkırtmalara aldırmadan daha önce hazırladıkları 1000 bildiriyi Starbucks müşterilerine ve sokaktan geçenlere dağıttıklarını belirtti. “Türk gençleri Objectif 21 çatısı altında örgütleniyor” diyen Yurdakul, protesto sırasında yoğun güvenlik önlemlerine dikkat çekerek, “Meydanı boş sanmasınlar çünkü Objectif 21 ekibi mücadeleye hazır!” şeklinde konuştu.

Paris’te yaşayan Azerbaycan vatandaşlarının da Azerbaycan bayrakları ile destek verdiği protestolar davul eşliğinde içilen Türk kahveleri ile son buldu.

ABD’deki Ulusal Ermeni Komitesi (Armenian National Comittee of America-ANCA) sosyal medya üzerinden kafelerine Türk bayraklı afiş asan Starbucks’a karşı bir kampanya başlatmıştı. Ermeni diasporası kampaya kapsamında, 3.7 milyonluk nüfuslu Los Angeles’ta 446 bin Ermeni’nin yaşadığını hatırlatarak, Starbucks’ın bilerek bu kampanyayı başlattığı gerekcesi ile suçlamıştı. Starbucks, Ermeni diasporanın başlatığı kampanyanın baskılarına dayanamayarak  geri adım atmış ve Türkiye bayraklı afişlerin kaldırıldığını açıklamıştı. Ermeni diasporasından özür dileyen dünya kahve zinciri Starbucks, aldığı bu kararın ardından dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan  Türklerin tepkisini çekmeye devam ediyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.