SNCF göçmenlere 150 Milyon euros tazminat ödeyecek

Fransız Demiryolları Kurumu SNCF, ilk nesil Kuzey Afrikalı göçmenlere işçi statüsü vermediği gerekçesiyle açılan davada ayrımcılık suçundan 150 milyon euroluk tazminata mahkum oldu. 

Fransa Demiryolları Kurumu SNCF, göçmen işçilere ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle 150 milyon euro tazminata mahkum edildi.

SNCF, “Şibani” olarak bilinen Kuzey Afrika kökenli ilk nesil emekli işçilerine “demir yolu işçisi” statüsü vermediği ve iş sözleşmesi kapsamında işçilerine karşı ayrımcılık uyguladığı gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkum edildi.

İş mahkemesi hakimi tarafından yapılan açıklamaya göre, ilk nesil göçmenler tarafından açılan 10 davanın 9’unda SNCF haksız bulundu. Buna göre, Fransız demiryolu şirketi 832 emekli işçisine kişi başı yaklaşık 200 bin Euro olmak üzere, toplamda 140 ile 150 milyon Euro arasında bir meblağda tazminat ödeyecek.

İşçilerin avukatı olan Clelie de Lesquen kararın ayrımcılıklarla mücadelede tarihi önemde olduğunu belirtirken, 150 kişilik bir grup mahkeme önünde “ Yaşasın Fransa, Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Adalet” şeklinde tezahüratta bulundu. Kendisi de davacılardan biri olan ve 1972 yılında SNCF’de işe başlayan Ahmet Katim ise gözyaşları içerisinde  « Kuzey Afrikalı göçmenler için ne büyük bir onur ve memnuniyet » diyerek duygularını dile getirdi.

2005’ten beri yaptığı savunmalarda, özel statüye sahip kamu kurumu olduğunu belirten demiryolu şirketinden gelen açıklamalarda ise, kararın değerlendirmesinin zaman alacağı fakat şirketin bugüne kadar sadece kanunu uyguladığı belirtildi. Kararların 23 ekimden itibaren davacılara tebliğ edileceği belirtilirken, SNCF’in de kararı temyize götürmek için tebliğden itibaren bir ayı olacak.

Leave a comment

Your email address will not be published.