Fransa Demiryolları İşletmesi’nden yolculara güzel haber ! Bundan böyle SNCF, yarım saati geçen tren gecikmelerinde, yolculara tazminat ödeyecek.

Bugüne kadar gecikme ödemeleri sadece şirketten kaynaklanırsa yapılıyordu.

Önümüzdeki 1 Aralık Perşembe gününden itibaren SNCF’in gecikme halindeki tazminat ödeme kuralları yolcu lehine değişiyor. Bugüne kadar gecikme tazminatları sadece şirket yüzünden yaşanılan bir arıza nedeniyle olursa gerçekleşiyordu. Hava muhalefeti, initihar veya insan kastıyla olan gecikmelerde her hangi bir gecikme geri ödemesi yapılmıyordu. 1 Aralık’tan itibaren gecikme şekli ne olursa olsun, yarım saati geçtiği takdirde SNCF yolcuya tazminat ödeyecek.

SNCF yetkililerinde Rachel Picard yaptığı açıklamada, « Gecikme yaşayan yolcular internet üzerinden gecikme kuponlarını doldurup zararın teminini isteyebilecekler. Geri ödemeler kendilerine yeni bilet almalarında kullanılacak kuponlar şeklinde olacak ve istedikleri zaman kullanabilecekler. » diye konuştu.

Avrupa Birliği üye ülkelerin ulaşım ağında yolcu lehine daha fazla haklar vermesini öngörüyordu. Ayrıca AB’nin üye ülkelere bu konuda altyaplarını hazrılaması için 2024 yılına kadar zaman tanıdığını belirten uzmanlar, Fransa’nın 2014’e kadar süre istediğini ve bu süreyi iki yıldan fazla aştığını belirtiyorlar.

SNCF bugüne kadar, yarım saati geçen gecikmelerde % 25, 2-3 saatlik gecikmelerde % 50 ve 3 saatten fazla gecikmelerde ise % 75’lik bir ödeme yapıyordu.

Leave a comment

Your email address will not be published.