Hepimiz bir yerden başka bir yere uçarken masum bir şekilde uçağa biniş kartlarımızın fotoğrafını çekip heyecanımızı facebook, tweeter gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmışızdır. Bundan böyle biniş kartlarınızın fotoğrafını çekip paylaşmadan önce iki kere düşünmek gerekiyor. Zira hava yolu şirketleri müşteri hizmetlerinde yazılım mühendisi olarak çalışan Steve Hui, güvenlik açıklarıyla ilgili yolcuların alması gereken tedbirleri gözler önüne seriyor.

Sivil havacılıkta ‘boarding cart’ diye de adlandırılan binis kartları üzerinde bulunan barkod, sizin adınızı soyadınız, gideceğiniz yer ve her türlü uçuş bilgilerinizi barındırıyor. Bu bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda bilet tarihiniz değiştirilebilir ve hatta iptal bile edilebilir.

Steve Hui yaptığı gerçek bir deneyde, Sidney’den New York’a uçan ve sosyal medyada biniş kartının fotosunu paylaşan bir Virgin Australia yolcusunun rezervasyon bilgilerine ulaşıp bileti iptal etme aşamasına kadar getirip güvenlik açığını bize ispatlıyor. Hatta ödeme bilgileri ve kredi kart numarasına kadar her şeye ulaşabiliyor.
Biniş kartları üzerindeki barkodlar fotoğrafın dolaşıma girmesiyle binlerce bilgisayara girebiliyor. Bu fotoğrafın kötü niyetli ve sadece bu işi yapan usta bir hackerin eline geçmesi ise size tatsız günler yaşatabilir.

Steve Hui bu konuda yolcuları uyarıp biniş kartlarının fotoğrafını paylaşmamaları tavsiyesinde bulunuyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.