Colombier Fontaine şehrinde fabrika işçisi Türklerin hukuk mücadelesi devam ediyor. Sendika kurdukları için işveren ile karşı karşıya gelen ve işten çıkarılan 5 Türk haklarını İstinaf Mahkemesi’nde arıyor.  Hakim karşısına çıkan 5 Türk işçi için karar  2 Şubat 2016 tarihinde açıklanacak. Bölgede yaşayan Türk toplumu ve işçi alleleri mahkemeden çıkacak kararı bekliyor.

turkler-mahkemede

Türk işçi ve ailelerinin hukuk mücadelesi sürüyor. Colombier Fontaine’de (25) bulunan Safe Metal Grup bünyesinde üretim yapan döküm fabrikasında (Castmetal) çalışan Türk işçiler, İstinaf Mahkemesi’nde haklarını aramaya devam ediyor. Hakim karşısına çıkan fabrika yetkilileri ve işten çıkarılan Türk işcilerin “Sendikal Ayrımcılık” davası 5 Ocak 2016 tarihinde Besançon İstinaf Mahkemesi’nde görüldü. Haksız gerekçeler ile işlerini kaybettiklerini belirten 5 Türk işçi için karar 2 Şubat 2016 tarihinde açıklanacak. Bölgede yaşayan Türk toplumu ve işçi alleleri mahkemeden çıkacak kararı bekliyor.

turk-isciler

Uzun süre fabrikadaki çalışma koşullarının yetersizliğinden şikayetçi olan işçiler, sendika kurma kararı alınca fabrika yönetimi ve işveren ile karşı karşıya geldiklerine dikkat çekiyor. 50 Türk işçinin çalıştığı fabrikada sendikal faaliyetlere hız verdiklerini belirten  Confédération générale du travail (CGT)  kurucusu Fuat Büyükyıldız, işçilerin haklarını savunmak için birlikte çalıştıklarını ve sendikayı kurdukları ilk günden itibaren baskıların artarak devam ettiğini dile getirdi.

Sendika kuran Türk işçiler işten çıkarıldı

Amaçlarının daha güvenli ve uygun  koşullarda çalışmak olduğunu ifade eden CGT Temsilcisi Büyükyıldız, “Bu nedenlerden dolayı çalıştığımız fabrikada hakkımızı aramak ve daha iyi savunmak için CGT sendikasını kurduk. Her geçen gün sendika faliyetlerimiz engellenmek istendi ve sendikamızın kurucularına karşı baskılar arttı. Son olarak sendika üyesi 5 Türk işçi, iş veren tarafından haksız gerekçeler ile işten uzaklaştırıldı. Önce uyarı cezaları ve ardından da iş sözleşmeleri iptal edilerek işlerimiz elimizden alındı. İşverenimiz, fabrika içerisinde yürüttüğümüz hak arayışı ve sendikal faaliyetlerimizden rahatsız oldu.” şeklinde konuşru. 5 çalışanı işten çıkarma kararı alan işverenin asıl amacının başta sendika üyesi işçilere ve diğer çalışanlara gözdağı vermek olduğuna vurgu yapan Büyükyıldız,  işten çıkarılan çalışanlar için diğer işçilerin de desteğini alarak büyük bir grev başlattıklarını aktardı.img_region_9

22 gün süren greve direnen işveren, geri adım atmıyor

Cengiz Suci, Engin Aydın, Hüseyin Yiğit, Cengiz Bağış ve CGT Temsilcisi  Fuat Büyükyıldız’ın işten çıkarılmasına tepki olarak kadrolu 160 işçiden 36’sının desteğini alan Türkler, toplu iş bırakma kararı alarak, 20 Nisan 2015 tarihinde başlattıkları mücadele Fransız basınında da geniş yer buldu. Fakat işçilerin dayanışmasına ve 22 gün süren greve direnen işverenin halen geri adım atmadığı görülüyor. Türk işçilerin dışında Arap asıllı ve Fransız işçilerinde desteğini arkasına alan CGT’nin işveren ile giriştiği hukuki mücadelesi halen sürüyor.

Fabrikadaki işine geri dönen Büyükyıldız,  sendika çalışmalarına devam ediyor

Komuoyundan gelen bütün tepki ve eleştirilere karşı direnen Castmetal yönetiminin  Fransız yerel makamlarının arabuluculuk arabuluculuk girişimlerini de geri çevirdiği belirtiliyor.  CGT Temsicisi Fuat Büyükyıldız’ın yanısıra 4 Türk öalışanın işine son veren fabrika yönetimi, sendikanın başlattığı hukuki süreç çerçevesinde yasalara göre korumalı işçi konumunda olan CGT Temsilcisi Büyükyıldız’ı işe geri almak zorunda kaldı. Fabrikadaki görevine dönen Büyğükyıldız, sendika çalışmalarına ve işten çıkarılan arkadaşlarının haklarını aramaya devam ediyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.